Microsoft je zpět v exkluzivním klubu dvoubilionových firem. Parťáka mu dělá pouze Apple

Tržní hodnota americké softwarové společnosti Microsoft se dnes díky růstu jejich akcií po téměř šesti měsících vrátila nad hranici dvou bilionů dolarů (44,3 bilionu korun). Microsoft se tak znovu připojil k firmě Apple, jejíž tržní kapitalizace je rovněž vyšší než dva biliony korun, uvedla agentura Bloomberg.
Microsoft překonal hranici dvou bilionů dolarů poprvé od loňského srpna. Z listopadového minima se firmě podařilo zpevnit o 29 procent a od začátku letošního roku si připsala 15 procent. Nedávné zisky souvisejí s rozšířením zájmu investorů o vše, co souvisí s umělou inteligencí. V lednu Microsoft oznámil, že zvyšuje investici do společnosti OpenAI, která vlastní populárního chatovacího robota. V úterý pak představil verzi svého internetového vyhledávače Bing, která je poháněná technologií ChatGPT.
Čistý zisk americké softwarové společnosti Microsoft se ve druhém finančním čtvrtletí meziročně snížil o 12 procent na 16,4 miliardy dolarů (bezmála 360 miliard korun). Firma o tom informovala na svém webu.
Microsoft v nejistotě. Zisk klesl na 16 miliard dolarů, propustil tisíce lidí
Zprávy z firem
Tržní hodnota Applu se ve středu odpoledne pohybovala kolem 2,44 bilionu dolarů. Akcie Applu od začátku letošního roku zpevnily asi o 19 procent.
V dubnu 2019 se Microsoftu podařilo dosáhnout tržní kapitalizace přes jeden bilion dolarů. V červnu 2021 se pak stal po Applu druhou veřejně obchodovanou společností ve Spojených státech, jejíž tržní kapitalizace překročila dva biliony dolarů. Apple také v roce 2010 poprvé překonal Microsoft a stal se firmou s největší tržní kapitalizací v USA. V posledních letech se firmy na pozici jedničky střídají.
Mezi 50 nejvíce inovativními firmami světa je jen osm společností z Evropy, což je o polovinu méně než před dvěma lety. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG). V první polovině žebříčku jsou podle něj pouze dvě evropské společnosti. Výrazně naopak roste zastoupení asijských firem.
Evropě ujíždí vlak v inovacích. V Top 50 nejlepších firem světa je nahrazují asijské
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.