Microsoftu hrozí krach největší investice v historii. Nabízí Británii ústupky, aby mohl utratit 69 miliard dolarů

Americká společnost Activision Blizzard prodá svá streamovací práva mimo Evropu firmě Ubisoft Entertainment. Oznámený krok je součástí snahy změnit podmínky transakce, v jejímž rámci hodlá firmu Activision za 69 miliard dolarů (1,5 bilionu korun) převzít americká softwarová společnost Microsoft. Proti jejich plánu se totiž dosud staví regulační orgány v Británii. Informovala o tom agentura Reuters.
Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) zůstává jediným regulátorem, který návrh na největší akvizici ve videoherním průmyslu v historii odmítá schválit. Nutí tak Microsoft, aby předložil ke schválení nový návrh, pokud chce svůj záměr úspěšně dotáhnout do konce.
Microsoft si chce prostřednictvím transakce zajistit populární videohry, jako je Call of Duty, Overwatch a Candy Crush, jejichž vydavatelem je právě Activision Blizzard. Britský regulátor dnes uvedl, že si stojí za svým původním rozhodnutím akvizici zablokovat, pokud Microsoft nebude ochoten podmínky transakce změnit.

Microsoft vybojoval bitvu o Call of Duty, zatím jen v Evropě. USA i Británie se stále staví proti obří herní akvizici
Zprávy z firemEvropská komise (EK) schválila převzetí firmy na vývoj počítačových her Activision Blizzard za 69 miliard dolarů (1,5 bilionu korun) americkým softwarovým gigantem Microsoft. Podle EK ústupky nabídnuté Microsoftem vyřešily její obavy o konkurenci, stojí v pondělním prohlášení. Nicméně dokončení dohody stále není jisté, protože britské regulační orgány ji odmítly a s dohodou nesouhlasí ani úřady ve Spojených státech.
Microsoft bitvu o Call of Duty nevzdává
Kvůli postoji britského úřadu se firmy rozhodly podmínky transakce upravit, aby zmizely obavy z narušení hospodářské soutěže. Activision proto nyní odprodá cloudová streamovací práva mimo Evropský hospodářský prostor firmě Ubisoft, a to ke všem svým současným i budoucím hrám vydaným v příštích 15 letech a určeným pro osobní počítače i pro herní konzole.
„Podmínky transakce umožní firmě Ubisoft komerčně tato práva nabídnout jiným poskytovatelům videoherních služeb (včetně samotného Microsoftu) umístěných na cloudu,” sdělil britský regulační úřad. Návrh, který Activision teď předkládá k posouzení, podle CMA neznamená, že britský úřad navrhované transakci automaticky dává zelenou. Rozhodnutí vynese později.

Přetížení vývojáři z Activision Blizzard založili první „herní“ odbory
MoneyDobře placeným, ale přepracovaným vývojářům v jednom z největších herních studií na světě Activision Blizzard došla trpělivost. Zatím malá skupina tří desítek zaměstnanců dceřiné firmy Raven pracující mimo jiné na kultovní hře Call of Duty si odhlasovalo vznik odborů. Krok je výsledkem jejich několikaměsíčních snah. Zaměstnanci si vyjma přetížení stěžují také na sexismus na pracovišti, napsal The New York Times.
Proti akvizici vystupují i herní rivalové
Převzetí firmy Activision Blizzard by bylo největší svého druhu v historii videoherního průmyslu. Microsoft prodává herní konzoli Xbox a firmu Activision chce získat, aby přidal další tituly do své streamovací služby Game Pass. Ta umožňuje hráčům stahovat si obsah do konzolí a mobilních telefonů.
Microsoft svým návrhem převzít firmu Activision rozdělil regulační orgány v Británii, Evropské unii a ve Spojených státech. Jeho rivalové proti návrhu také protestovali. Například japonská společnost Sony má obavy, že Microsoft by mohl zastavit dostupnost velkých her pro videoherní systém PlayStation od Sony.

Střílečku Call of Duty vám necháme deset let, uklidňuje Microsoft
Zprávy z firemPokud Microsoft zdárně dotáhne akvizici společnosti Activision Blizzard, která vydává populární střílečku Call of Duty, zůstane deset let dostupná i pro PlayStation. Plán je to jasný: uklidnit konkurenta Sony, hráče a regulační orgány.
Nejnovější verze hry Modern Warfare 2 ze série Call of Duty získala na tržbách za první víkend od zahájení prodeje miliardu dolarů (asi 22 miliard korun), uvedla BBC. Více než polovina všech kopií prodaných na britském trhu byla pro herní konzolu PlayStation.

Kultovní Angry Birds na prodej? Izraelský konkurent nabízí 18 miliard
Zprávy z firemIzraelská technologická společnost Playtika nabidla 751 milionů eur (asi 18 miliard korun) za akcie finské společnosti Rovio Entertainment, která se svou kultovní hrou Angry Birds patřila k průkopníkům mobilních her.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.