Microsoft má problém. Kvůli silnému dolaru Bill Gates vydělává méně
Microsoftu se nadále daří vydělávat na cloudových službách. Tam roste o 40 procent. V dalších segmentech však jeho tržby i zisky padají.
Čistý americké společnosti Microsoft ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí mírně vzrostl na 16,7 miliardy dolarů (407 miliard korun) z loňských srovnatelných 16,5 miliardy dolarů. Zisk i tržby však zaostaly za očekáváním analytiků, což je vzácné zklamání technologického giganta, který v posledních letech neustále překonával očekávaní. Přispělo k tomu několik okolností, včetně silnějšího dolaru, zpomalení růstu osobních počítačů a nižších výdajů za reklamu, uvedla společnost.
Výsledková sezona je tu. Jak se daří slavným firmám sledujte zde
Tržby za tři měsíce do konce června stouply o 12 procent na 51,9 miliardy USD. Zisk na akcii činil 2,23 dolaru. Analytici dotazovaní agenturou FactSet očekávali zisk 2,29 dolaru na akcii při tržbách 52,94 miliardy USD.
Akcie firmy po ukončení oficiálního obchodování v reakci na výsledky klesají o jedno procento. Od počátku letošního roku již oslabily o 25 procent.
Americký miliardář Bill Gates chce do budoucna převést téměř veškerý majetek své nadaci, ještě tento měsíc jí poskytne 20 miliard dolarů (483 miliard korun). Uvedl to v prohlášení, v němž reaguje na řadu globálních neúspěchů z poslední doby, v čele s pandemií COVID-19.Gates vypadne z klubu dolarových stamiliardářů. Vzdá se části bohatství pro dobrou věc
Leaders
Microsoft: Ohrožují nás lockdowny v Číně i silný dolar
Microsoft zdůvodnil slabší výsledky řadu nepředvídatelných podmínek na trhu, jako je přerušení výroby v Číně, zhoršení situace na trhu s osobními počítači či válka na Ukrajině, kvůli které firma omezila působení v Rusku. Microsoft také bojuje se silným dolarem, který zdražuje jeho zboží v zahraničí a snižuje tržby z prodeje v zahraničí při převodu na domácí měnu.
Země mimo Spojené státy mají na celkových tržbách firmy zhruba poloviční podíl. Ke koši šesti předních světových měn dolar stoupl ve čtvrtletí o dvě procenta a od počátku letošního o téměř 12 procent. Microsoft kvůli silnému dolaru již na počátku června snížil odhad zisku a tržeb.
Akce Microsoftu s Impulse Ventures a Disraptors propojila venture capital, soukromé investory a startupy z Česka s cílem prodiskutovat možnosti vzájemné spolupráce a rozvoje. Newstream byl mediálním partnerem akce.Startupy a investoři na jedné lodi. Akce Microsoftu podpořila jejich propojení
Zprávy z firem
Tržby cloudových služeb Azure se zvýšily o 40 procent. Tržby z reklamy u služeb LinkedIn, Search a News však klesly. Tržby z licencí operačního systémů Windows se snížily o dvě procenta kvůli propadu prodeje osobních počítačů. Tržby z prodeje herního obsahu pro konzoli Xbox klesly o šest procent.
Microsoft se v současnosti snaží dokončit nákup videoherní společnosti Activision Blizzard za 68,7 miliardy dolarů. Obchod byl oznámen v lednu a čeká na schválení od antimonopolních úřadů v USA a Británii. V případě schválení to bude doposud největší akvizice v technologickém sektoru, napsala agentura AP.
Fenomén kryptoměn a NFT je stoprocentně založen na teorii většího blázna, řekl miliardář a jejich vrchní odpůrce Bill Gates. Do komentáře se pustil v době, kdy zejména bitcoin zažívá velký propad své ceny.Gates: Do krypta investují jen blázni a ještě větší hlupáci
Leaders
Bill Gates se pozastavuje na politikou Fedu. Snaha centrálních bankéřů, a to nejenom v USA, krotit inflaci zvyšováním úrokových sazeb podle něj významně zpomalí ekonomiku. Gates: Zvyšování úrokových sazeb inflaci nezbrzdí, zpomalí ekonomiku
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.