Microsoft postaví datová centra k trénování AI, utratí dva biliony korun

Americký softwarový gigant Microsoft hodlá v tomto finančním roce investovat kolem 80 miliard dolarů (téměř dva biliony korun) do výstavby datových center k trénování umělé inteligence (AI) a k provozu aplikací využívajících AI. Informoval o tom prezident podniku Brad Smith. Dodal, že více než polovina těchto investic bude směřovat do Spojených států.
„Spojené státy jsou v čele globálního závodu v oblasti AI díky investicím soukromého kapitálu a inovacím ze strany amerických podniků všech velikostí, od dynamických startupů po zavedené korporace,“ napsal Smith. Zároveň vyzval nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa k opatřením na podporu vedoucího postavení USA v oblasti AI.
Nynější finanční rok společnosti Microsoft začal loni v červenci a skončí letos v červnu. V prvním čtvrtletí finančního roku činily kapitálové výdaje Microsoftu zhruba 20 miliard dolarů. Finanční ředitelka podniku Amy Hoodová v říjnu podle serveru CNBC uvedl, že ve druhém čtvrtletí se kapitálové výdaje zvýší.
Společnost Microsoft se v oblasti umělé inteligence ve velké míře opírá o partnerskou firmu OpenAI, která vyvinula populární chatovací systém ChatGPT. Microsoft již do OpenAI investoval více než 13 miliard dolarů.
Společnost OpenAI v roce 2022 svůj systém ChatGPT zdarma zpřístupnila veřejnosti. Systém si rychle získal popularitu a výrazně přispěl k současné vlně zájmu veřejnosti, médií a investorů o umělou inteligenci.
Polsko pod vedením proevropsky směřující vlády pomalu otřepává pověst druhého Maďarska a stává se regionálním lídrem. Poláci však chtějí víc. I když Varšavu čeká ještě dost práce, na mnohé stereotypy o polské ekonomice bychom měli nadobro zapomenout. A možná by Česko mohlo něco okoukat.
Sledujme Polsko. Roste za humny nový evropský lídr?
Money
Jako partner investiční skupiny Penta Investments se podílí zejména na růstu její zdravotní divize. Ta se přitom v současnosti orientuje zejména na růst segmentu následné péče, ale také na sociální služby. Právě ty totiž budou v následujících letech potřeba stále více, stát tuto rostoucí potřebu nedokáže naplnit sám, tudíž zde je velký prostor pro soukromý sektor. Jaké plány má Penta v této oblasti? To prozrazuje Václav Jirků v rozhovoru, který poprvé vychází online v rámci Inventury 2024 byznysového portálu newstream.cz.
Václav Jirků: Stárnutí Evropy je byznys budoucnosti
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.