Microsoft zvýšil zisk o třetinu, matka Googlu dokonce o polovinu

O desítky procent rostou zisky amerických technologických společností Microsoft i Alphabet, která je majitelem Googlu. Big tech sektor i díky produktům s umělou inteligencí prochází oživením. Přesto akcie jmenovaných společností v reakci na výsledky z předchozího čtvrtletí zamířily dolů.
Americký softwarový gigant Microsoft předstihl očekávání analytiků. To se Alphabetu, matce Googlu úplně nepovedlo.
Microsoft ve druhém finančním čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 33 procent na 21,9 miliardy dolarů (téměř 500 miliard Kč). Nové funkce umělé inteligence (AI) pomohly přilákat zákazníky ke cloudovým službám a operačnímu systému Windows. Tržby překonaly očekávání analytiků, akcie podniku však po zveřejnění výsledků mírně oslabily. Za loňský rok si nicméně připsaly 57 procent.
Čistý zisk společnosti Alphabet vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí o téměř 52 procent na 20,7 miliardy dolarů (473 miliard korun). Prodeje reklamy ovšem zaostaly za očekáváním a zastínily úsilí společnosti v oblasti umělé inteligence (AI) a cloudových služeb. Akcie firmy po zveřejnění výsledků odepisovaly přes šest procent.
Hvězdný Microsoft
Tržby Microsoftu se ve čtvrtletí, které skončilo 31. prosince, zvýšily o 18 procent na 62 miliardy dolarů. Analytici je přitom podle údajů společnosti LSEG odhadovali v průměru na 61,1 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.
K růstu celkových tržeb podniku přispěla silná poptávka po cloudových službách. Tržby divize zahrnující cloudovou platformu Azure se zvýšily o 20 procent na 25,9 miliardy dolarů. Tržby služby Azure vzrostly o 30 procent.
V listopadu začala společnost Microsoft prodávat službu Copilot, která využívá AI. Ta dokáže shrnout obsah e-mailové schránky nebo vytvořit prezentaci.
Růst akcií Microsoftu pomohl v posledních několika seancích sesadit Apple z pozice nejhodnotnější společnosti obchodované na burze. Investoři ocenili snahu Microsoftu o rozvoj AI a strategické partnerství se start-upem OpenAI, který na trh uvedl chatbota ChatGPT.
Tržní hodnota společnosti Microsoft ve středu poprvé v historii společnosti překročila tři biliony dolarů (68,3 bilionu korun). Pozici nejhodnotnější firmy na světě s akciemi na burze si s těsným náskokem drží Apple.
Ve stopách Applu. Microsoft už je taky firma s tržní hodnotou tři biliony dolarů
Trhy
„Microsoft má za sebou další výborné čtvrtletí, a to i díky implementaci technologie umělé inteligence do svých produktů,“ konstatoval analytik XTB Tomáš Cverna. „V popředí výsledků byl opět inteligentní cloud. Nárůst tržeb v divizi osobní výpočetní techniky, která se dlouhou dobu potýkala s poklesem, zaznamenala společnost díky zúčtování akvizice videoherního studia Activision Blizzard,“ dodal.
Microsoft dokončil převzetí podniku Activision Blizzard loni v říjnu. Hodnota transakce činila 69 miliard dolarů (1,58 bilionu korun). Největší transakce Microsoftu v jeho 48leté historii umožnila zvětšit jeho pozici na trhu videoher a lépe konkurovat lídrovi v tomto segmentu, společnosti Sony.
Matka Googlu škobrtla
Celkové tržby společnosti Alphabet se meziročně zvýšily o 13,5 procenta na 86,3 miliardy dolarů. Překonaly tak sice očekávání analytiků, kteří je odhadovali na 85,3 miliardy dolarů, ale nejdůležitější tržby z reklamy očekáváním nedostály. Za uplynulé čtvrtletí činily 65,5 miliardy dolarů, přičemž analytici čekali, že to bude 66,1 miliardy dolarů. Loni ve stejném období reklama firmě generovala 59 miliard dolarů tržeb.
„Výsledky Alphabetu za čtvrtý kvartál potvrdily pokračování v oživení společnosti. Trh však očekával o něco více. Nejdůležitější segment tržeb z vyhledávání skončil mírně za očekáváním analytiků. Naopak překvapil segment služeb a tržby z platformy YouTube,“ uvedl analytik XTB Štěpán Hájek.
"V posledních výsledcích za třetí čtvrtletí 2023 se investorům nelíbilo zpomalení v cloudovém byznysu. Ten se za poslední tři měsíce minulého roku vrátil k růstu a vygeneroval solidní provozní zisk 864 milionů dolarů. Provozní marže mírně zaostaly za očekáváním na 27 procentech, nicméně by se měly vylepšit díky pokračování v poklesu počtu zaměstnanců," dodal.
Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Tesla, Meta a Nvidia. Top technologické akcie, jimž patří dnešek i budoucnost, jak se dočtete v dalším dílu seriálu Psychologie trhu.
Sedm statečných, co vydělává a vydělávat bude dál
Trhy
Nemůžeme vědět, jestli přicházející rok přinese úplně nový průlom do některé vědní oblasti. Můžeme však odhadnout, ve kterých už známých oborech dojde k posunům, jež budou mít přímý nebo nepřímý dopad na náš budoucí život.
Vědecké události očekávané v roce 2024: rozvoj umělé inteligence i ochrany proti pandemiím
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.