Microsoftu hrozí miliardové sankce, kvůli Teams i Slacku

Evropská komise (EK) nadále plánuje žalobu proti americké technologické společnosti Microsoft za narušení pravidel hospodářské soutěže. Uvádějí to zdroje deníku Financial Times (FT). Konkrétně se podle nich úřad hodlá zaměřit na videokonferenční a komunikační software Teams.
Řízení proti v současnosti nejhodnotnější technologické společnosti na světě pokračuje už několik let. Zhruba před měsícem Microsoft nabídl ústupky a oznámil, že v budoucnu bude nabízet Teams a balík programů Microsoft Office samostatně po celém světě. Společnost řízená generálním ředitelem Satyou Nadellou tak chtěla předejít postihu ze strany EU.
Podle FT to však Bruselu zřejmě nestačí. Evropská komise chce proti Microsoftu v zájmu ochrany hospodářské soutěže ještě podniknout další kroky.
Ze zprávy zatím není jasné, kdy přesně EU postup oznámí, ale mohlo by to být až za několik týdnů. Konkurenti Microsoftu se tento týden mají sejít se zástupci komise, aby o případu diskutovali. Řízení s Microsoftem ve věci Teams bylo původně zahájeno v roce 2020 po stížnosti konkurenční společnosti Slack.
V případě, že EU skutečně vyměří pokutu za porušení hospodářské soutěže, jsou pro Microsoft v sázce značné částky: Podle evropské legislativy je možné uložit sankce ve výši až desetiny ročního celosvětového obratu. Microsoft měl v roce 2023 obrat téměř 230 miliard amerických dolarů (5,3 bilionu korun).
Sázka softwarového giganta na umělou inteligenci zdá se být bezbřehá. Ve třetím finančním čtvrtletí Microsoft do rozvoje svých služeb v oblasti umělé inteligence nalil 14 miliard dolarů.
Zisk Microsoftu vzrostl o pětinu. Nesmírné jsou jeho investice do AI
Zprávy z firem
Americké firmy Amazon, Microsoft a Pfizer ve Francii chystají velké investice. Francouzský prezident Emmanuel Macron si korporátní manažery pozval do Versailles na investiční fórum Choose France, kde chce Francii představit jako atraktivní destinaci pro zahraniční investice.
Macron zve zahraniční investory do Versailles. Někteří už Francii přislíbili velké peníze
Zprávy z firem
Investice světových firem do umělé inteligence (AI) se budou letos dál zvyšovat a na konci roku mohou dosáhnout šesti bilionů korun, což se blíží hrubému domácímu produktu ČR. Ten loni činil 7,3 bilionu korun. Vyplývá to z analýzy investiční společnosti XTB.
Objem globálních investic do umělé inteligence se letos přiblíží HDP Česka
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.