Microsoftu se daří, softwarový gigant zvýšil čtvrtletní zisk i tržby

Americký softwarový gigant Microsoft ve třetím finančním čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o devět procent na 18,3 miliardy dolarů (téměř 400 miliard korun). Jeho tržby stouply o sedm procent na 52,9 miliardy dolarů. Výsledky firmy překonaly očekávání analytiků.
V přepočtu na akcii Microsoft ve čtvrtletí, které skončilo 31. března, vydělal 2,45 dolaru. Analytici přitom podle průzkumu společnosti Refinitiv v průměru očekávali zisk 2,23 dolaru na akcii při tržbách 51 miliard dolarů, napsala agentura Reuters. Akcie Microsoftu si po zveřejnění výsledků připisovaly zhruba pět procent.
Šéf americké společnosti Twitter Elon Musk pohrozil softwarové firmě Microsoft žalobou. Obviňuje ji, že používá data ze sociální sítě Twitter bez povolení. Musk to napsal ve středu na svůj twitterový účet.
Musk hrozí Microsoftu žalobou za vykrádání databáze Twitteru
Zprávy z firem
K růstu tržeb podniku přispěla silná poptávka po cloudových službách. „Microsoft překonal očekávání tržeb i zisku. Pozitivně překvapily cloudové služby,” sdělil k výsledkům Microsoftu analytik XTB Jiří Tyleček. Upozornil, že tržby cloudové služby Azure stouply o 27 procent, tedy výrazněji, než se čekalo.
Pauza ve vývoji umělé inteligence (AI) nastupující problémy nevyřeší. Agentuře Reuters to řekl spoluzakladatel americké softwarové společnosti Microsoft Bill Gates. Komentoval tak otevřený dopis, jenž rozvířil debatu o budoucnosti umělé inteligence. Microsoft je v této oblasti jednou z vůdčích firem.
Gates: Pauza ve vývoji umělé inteligence nic neřeší
Leaders
Tyleček však také uvedl, že Microsoft se nyní potýká s klesající poptávkou po osobních počítačích a také videohrách, které byly velmi oblíbené v průběhu pandemie. Celosvětový odbyt osobních počítačů v letošním prvním kalendářním čtvrtletí podle výzkumné společnosti International Data Corporation (IDC) meziročně klesl o 29 procent na 56,9 milionu přístrojů.
Mark Zuckerberg, šéf společnosti Meta, která mimo jiné provozuje sociální sítě Facebook a Instagram, oznámil druhou vlnu propouštění. Ze společnosti má odejít dalších 10 tisíc zaměstnanců.
Dalších 10 tisíc nepotřebných. Zuckerberg ohlásil druhé kolo propouštění v Metě
Zprávy z firem
Microsoft již začátkem roku oznámil, že letos plánuje propustit asi 10 tisíc zaměstnanců, což je téměř pět procent jeho pracovní síly.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.