Miliardář Otava staví ve Španělsku soláry a větrníky za miliardu eur

Někdejší uhlobaron Petr Otava nyní šlape do zelené energetiky. Spolu s Němci postaví obří větrný a solární park ve Španělsku. Investice to jsou v řádech desítek miliard korun.
Skupina MTX Group českého podnikatele Petra Otavy a německá společnost Aquila Capital staví ve Španělsku elektrárnu, v níž bude zdrojem fotovoltaika, větrníky a bateriová úložiště. Výše investice přesáhne miliardu eur, tedy zhruba 25 miliard korun, a podíl Otavovy skupiny ve společném projektu je 40 procent. Informovaly o tom dnešní Hospodářské noviny (HN) a server Seznam Zprávy.
Elektrárna u města Baza v Andaluzii má být hotová v roce 2027 a instalovaný výkon dosáhne po dokončení 1,1 gigawattu. Z toho 370 megawattů budou tvořit větrníky, 360 megawattů soláry a 350 megawattů bateriová úložiště.
„Po dokončení výstavby se dostaneme na roční výrobu 1,5 terawatthodiny, což ve srovnání znamená zhruba 1,5násobek roční produkce celé vltavské kaskády,“ uvedl pro HN šéf energetické divize skupiny MTX Renewables, pod kterou projekt spadá, Ondřej Douša.
MTX Group je průmyslově-obchodní a výrobní holding se sídlem v České republice. Do skupiny podle informací na jeho webu patří 26 společností, například Metalimex, Al Invest Břidličná, Strojmetal Aluminium Forging, OKK Koksovny, Povrly Copper Industries, TAPA Tábor, ICE Industrial Services nebo Czech Mill. Zaměřuje se především na kovy, energetické komodity, obaly, obchodování a služby. Holding zaměstnává kolem 2500 zaměstnanců.
Česká průmyslová skupina MTX Group Petra Otavy bude v horizontu následujících šesti let investovat více než 7,5 miliardy korun do udržitelných projektů, modernizace a zelené transformace svých podniků a technologií. K naplňování dlouhodobé strategie pomůže i její nově založená energetická divize MTX Renewables.
Otavova MTX má zelenou dceru, chce dělat miliardové projekty
Zprávy z firem
Průmyslová skupina MTX Group českého podnikatele a miliardáře Petra Otavy měla v loňském roce rekordní zisk před zdaněním, odpisy a amortizací EBITDA 5,1 miliardy korun. Oproti předloňsku je to navýšení na takřka dvojnásobek, v roce 2021 vykázala firma zisk 2,6 miliardy korun. Celkové tržby skupiny loni meziročně vzrostly asi o čtvrtinu na 71,1 miliard korun, uvedla MTX Group.
Investice do technologií se vyplácí. MTX Group miliardáře Otavy loni dosáhla rekordního zisku
Zprávy z firem
Stát poskytne tři miliardy korun na výstavbu větrných elektráren. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) k tomu vypsalo novou dotační výzvu, v níž může jeden projekt získat až 750 milionů korun.
Síkelův větrný plán. Stát dá na stavbu větrníků tři miliardy
Politika
Česká skupina Solek staví svůj největší fotovoltaický park v Chile. Projekt Leyda bude mít výkon 95,2 megawattu (MW), bude tak dvaapůlkrát větší než dosud největší česká fotovoltaická elektrárna v Ralsku. Zprovozněna by měla být do konce letošního roku. Firma náklady na stavbu neuvedla.
Solek postaví v Chile svou dosud největší fotovoltaickou elektrárnu
Zprávy z firem
Solárník Sobotka loni za štědré podpory americké investiční společnosti BlackRock rozšířil solární farmy v Chile. Jeho společnost Solek posílila i na evropském trhu.
Solárník Sobotka se vrací s velkými projekty solárních farem do ČR
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.