Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Miliardář Tesař kupuje další zemědělskou farmu na Svitavsku

Miliardář Tesař kupuje další zemědělskou farmu na Svitavsku
ČTK
 ČTK

Podnikatelé Jaromír Tesař a Libor Šváb kupují podíl v zemědělském podniku Sylan z Hradce nad Svitavou. Činí tak prostřednictvím společné firmy Pozemkový holding. Fúzi posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který o tom informoval na webu.

Antimonopolní úřad neuvádí, jak velký podíl v zemědělském podniku Sylane má Pozemkový holding získat.

„K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti zemědělské prvovýroby se zaměřením na produkci obilovin, olejnin a plodin pro zajištění krmiv pro živočišnou výrobu,“ uvedl úřad, který spojení posuzuje v takzvaném zjednodušeném řízení a rozhodnutí tak vydá do 20 dnů.

Zemědělská společnost Sylan se věnuje pěstování pšenice, ječmene, řepky a máku, hospodaří na více než 1700 hektarech půdy. Podle účetní uzávěrky za rok 2023 vložené ve Sbírce listin vykázala společnost obrat 74,6 milionu korun a čistý zisk 2,5 milionu korun. Z Evidence skutečných majitelů vyplývá, že 57 procent společnosti je rozděleno mezi pět vlastníků, uvolněný podíl tedy činil 43 procent.

Jaromír Tesař je zakladatelem a majitelem energetické skupiny DK Holding Investment, pod který patří mimo jiné společnost Energo-Pro. Podle aktuálního žebříčku časopisu Forbes je devátým nejbohatším Čechem s odhadovaným majetkem 51,3 miliardy korun.

Libor Šváb je podle údajů z obchodního rejstříku majitelem firmy na výkopové práce Švábstaf, má většinový podíl v zemědělských společnostech Mezilesí a Agrodružstvo Sebranice, spolu s Jaromírem Tesařem vlastní také podíl v zemědělské firmě Agronea Polička a Terra Alfa. Vybudoval Farmu Pohledy na Svitavsku.

Oba podnikatelé v roce 2023 na jaře investovali společně do majoritního podílu ve společnosti Agronea Polička, v červenci skupinu rozšířili o družstvo Agro Sebranice, usilují o výkup podílů v Zemědělském družstvu Dolní Újezd. Loni na podzim koupili podíl v zemědělském podniku ZOS Jedlová ze Svitav a letos v červnu podíl v Zemědělské společnosti Vítějeves z Pardubického kraje.

Karel Pučelík: Britští zemědělci se bouří. Mnozí mají důvod, Jeremy Clarkson však měl zůstat doma

Zemědělci v úterý vyrazili na Londýn, aby protestovali proti zavedení dědické daně pro farmáře. Některými výhradami by se vláda zabývat mohla, ale na demonstraci se nabalili i politici a skupiny, které mají úplně jiné zájmy. Zemědělci navíc dostali velmi nečekaného mluvčího – někdejší tvář slavného pořadu Top Gear.

Přečíst článek

pole, ilustrační foto

Tuzemští zemědělci stále častěji využívají půdu k alternativnímu hospodaření

Alternativně hospodaří zemědělci v Česku zhruba na 16 procentech půdy, na jednom procentu půdy zavádí farmáři nové trendy jako například regenerativní zemědělství, řekl děkan Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity Josef Soukup. Stále podle něj převažují konvenční způsoby, které používá přes 80 procent zemědělců. Odborníci ale očekávají, že počet farmářů používajících alternativní způsoby, mezi které patří například ekologické či regenerativní zemědělství, bude narůstat.

Přečíst článek

Evropští zemědělci brojí proti masu z laboratoře, které umějí vyrábět i české firmy

Itálie zakázala pod pokutou 150 tisíc eur výrobu a prodej laboratorně kultivovaného masa. V Radě Evropské unie leží nóta podpořená i Českou republikou, podle níž kultivované maso ohrožuje základy evropského modelu zemědělství. Jaká hrůza že to ohrožuje Evropany? Potraviny, na které zemědělci nedostanou dotace.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme