Miliardáři podporovaná škola CEVRO se stala univerzitou
![Podnikatelé Tykač a Holeček založili nadaci, která bude podporovat školu CEVRO](https://www.newstream.cz/uploads/article/660x464_fit/r3x8q58aiStock-1278975060.jpg)
Soukromá vysoká škola CEVRO je nyní univerzitní vysokou školou, studentům může nabízet vzdělání i v doktorských studijních programech. Vysoké školy v ČR se podle vysokoškolského zákona dělí na univerzitní a neuniverzitní, liší se nabízeným vzděláním či možností dělit se na fakulty. Informaci o tom, že CEVRO získala akreditaci k uskutečňování doktorských studijních programů a splnila podmínky k tomu, aby se stala univerzitní vysokou školou potvrdil tajemník Národního akreditačního úřadu Jiří Smrčka.
Univerzitní VŠ mohou uskutečňovat všechny typy studijních programů, tedy bakalářské, magisterské i doktorské, a v souvislosti s tím vědeckou a výzkumnou, vývojovou a inovační, uměleckou nebo další tvůrčí činnost, stojí ve vysokoškolském zákoně. VŠ neuniverzitního typu uskutečňují podle zákona bakalářské studijní programy, mohou též nabízet magisterské studijní programy a s tím související tvůrčí činnost. Univerzity se na rozdíl od VŠ neuniverzitních mohou dělit na fakulty. Typ vysoké školy je uveden v jejím statutu a musí být v souladu se stanoviskem Národního akreditačního úřadu.
Nové možnosti
VŠ CEVRO dosud nabízela bakalářské a navazující magisterské studijní programy, zaměřené na právo, ekonomii, veřejnou správu, bezpečnost, management sociálních služeb či politologii a mezinárodní vztahy. Zároveň nabízí postgraduální studijní programy. „Jako CEVRO Univerzita nabízíme i doktorský program, jehož absolventi u nás mohou nově získat akademický titul Ph.D., což je nejvyšší možný stupeň vysokoškolského vzdělání dosažený studiem,“ řekl rektor CEVRO Univerzity Tomáš Jarmara. Statut univerzity podle něj škole přináší i nové možnosti ve vědě, výzkumu a inovacích. Nový doktorský program Politika a občanská společnost ve střední Evropě se zaměřuje zejména na výzkum politických aktérů, občanské společnosti a jejich vazeb, proměny politických stran, nátlakových skupin, médií, think-tanků a dalších struktur ve středoevropském regionu.
„V dlouhodobém horizontu počítáme s maximálním počtem kolem 2000 studentů. To nám umožňuje dát pedagogům stále velkou míru svobody při realizaci studijních programů a jejich obsahu,“ řekl Jarmara. Nyní studuje na škole zhruba 800 lidí, vyplývá z informací na webu. Největší zájem je podle zástupců CEVRO o studium bezpečnostních studijních programů, práva nebo politologie. Kromě Prahy lze většinu oborů studovat i v Českém Krumlově, škola nabízí primárně kombinovanou formu studia.
Mezi soukromé univerzitní VŠ v ČR patří například Metropolitní univerzita, Vysoká škola finanční a správní, Panevropská univerzita či Evropská výzkumná univerzita, uvedl Smrčka. Univerzitami je i většina veřejných vysokých škol v Česku a obě státní vysoké školy, tedy Univerzita obrany a Policejní akademie ČR v Praze. Neuniverzitní veřejné vysoké školy jsou Vysoká škola polytechnická Jihlava a Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích.
V zatím nejrozsáhlejší studii svého druhu pomáhala umělá inteligence radiologům vyhodnocovat snímky z mamografu. Ukázalo se, že zvyšuje úspěšnost v odhalování nádorů. Postupně se zřejmě otevírají možnosti, jak může umělá inteligence vstoupit do zdravotnictví a vylepšit ho.
Umělá inteligence pomohla lékařům lépe najít nádory: přijde s ní do ordinací užitečná změna?
Enjoy
Na světě je 2769 dolarových miliardářů, jen loni jich přibylo 204. Jejich majetek vzrostl třikrát rychleji než v předchozím roce, zvýšil se o dva biliony dolarů (49 bilionů korun) přibližně na 15 bilionů dolarů. Vyplývá to ze zprávy o nerovnosti, kterou před začátkem Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu zveřejnila mezinárodní nevládní organizace Oxfam.
Deset nejbohatších lidí světa loni bohatlo v průměru o 100 milionů dolarů denně
Money