Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Miliardová investice u Ostravy. Do průmyslové zóny v Mošnově přichází BMW

BMW
ČTK
 ČTK

Ostravští zastupitelé schválili prodej pozemků ve strategické průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku společnosti OAMP Hall 6. Nájemcem, kterého má firma do areálu přivést, je německý výrobce automobilů BMW.

Ostravský primátor Jan Dohnal (ODS) řekl novinářům, že investice dosáhne 3,4 miliardy korun a vzniknout tam má logistické centrum, které nabídne přes 1000 pracovních míst. Z prodeje pozemků obdrží stát 429 milionů korun bez DPH.

Pozemky mají dohromady rozlohu více než 51 hektarů, město si je už několik let drželo jako rezervu právě pro strategického investora. Celá průmyslová zóna v Mošnově byla připravovaná od roku 2014 za finanční prostředky státu.

Zájmové území, které je předmětem prodeje

Zastupitelé rozhodovali mezi dvěma nabídkami. Druhý zájemce Panattoni nabízel za pozemky bez DPH více než 515 milionů korun, ale za specifických podmínek, a navíc neuvedl jméno konkrétního investora.

„Byla to opravdu jediná konkrétní nabídka na konkrétní záměr, který teď v daném čase přinese jednak kvalitního investora a jednak velký počet pracovních míst, takže to rozhodování i na poli zastupitelstva nebylo příliš složité,“ řekl ke schválení nabídky OAMP primátor.

Některým opozičním zastupitelům vadila například jednostranná orientace na automobilový průmysl. Třeba Josef Babka (KSČM) řekl, že se proto hlasování zdrží.

„Je samozřejmě pravdou, že automotive průmysl je dneska jedním z hnacích motoru obecně české ekonomiky. Na druhou stranu asi se nedá úplně predikovat, že společnost BMW, která je koncovým uživatelem prodaných pozemků, je slabá společnost a že bychom tady měli očekávat nějaké velké turbulence. Je to investice, na které se pracovalo řadu měsíců, možná i let,“ řekl Dohnal.

Nová pracovní místa

Šlo podle něj o prodej jednoho z největších pozemků v historii města, a tedy zásadní záležitost. „Víme, jak probíhá dneska situace v Liberty. Víme, jaký tam je tlak, asi víme, že to nedopadne úplně dobře úplně pro všechny zaměstnance, takže samozřejmě jakýkoliv příliv nových pracovních míst v regionu je jenom dobře. Na druhou stranu je si třeba říci, že už dneska nám i určité počty zaměstnanců na pracovním trhu chybí,“ řekl primátor.

Stavět by se mohlo začít letos. „Dojde k podpisu smlouvy, začne jakási stavební příprava, projektová příprava samotného záměru. Věřím, že někdy v průběhu dvou let by to mohlo být postaveno, s tím, že následně by tam mohly najít práci vyšší stovky, spíše více než 1000 zaměstnanců,“ řekl Dohnal.

Většina ploch v mošnovské zóně už je zastavěna, vznikly tam stovky pracovních míst. Je tam terminál kombinované dopravy, působí tam například společnosti DHL, Skladon, ABB, Barum Continental, Hyundai Glovis nebo Česká pošta.

Ostrava má v zóně poslední plochu, v minulosti tam byl vojenský areál. „Aktuálně v průmyslové zóně Mošnov připravujeme poslední rozvojové území, které by mělo mít nějakých 17 hektarů,“ řekl primátor.

Developer rozšířil chystanou zónu u Přerova, vznikne až 5000 pracovních míst

U Přerova vznikne obří průmyslová zóna. Vytvoří tisíce pracovních míst

Developerská společnost RC Europe rozšířila plánovanou průmyslovou a logistickou zónu u Přerova. Podle původního projektu v ní mělo vzniknout až 2500 pracovních míst, nyní by měla díky dalším pozemkům a hale nabídnout až 5000 pracovních pozic. Průmyslové zóna má být u Přerova vybudována do roku 2029. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD).

Přečíst článek

Eurokomisaři zavedli cla na dovoz elektromobilů z Číny

Němci zůstali nevyslyšeni. Eurokomisaři zavedli cla na dovoz elektromobilů z Číny

Evropská unie zavádí předběžná cla až 37,6 procenta na dovoz čínských elektromobilů, uvedla Evropská komise (EK). Cla budou platit od pátku 5. července.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme