Miliardová Zásilkovna hledá investora. Důvodem je zájem trhu i snaha zajistit rozvoj

Skupina Packeta, která vlastní českou logisticko-technologickou společnost Zásilkovna, začala hledat nové investory. Důvodem je dlouhodobý zájem trhu o firmu i snaha zajistit další růst firmy s miliardovými obraty, uvedla v prohlášení zaslaném médiím firma, v níž téměř poloviční podíl drží manželé Simona a Jaromír Kijonkovi.
„Skupina Packeta se rozhodla využít dlouhodobě vysokého zájmu investorů a zjistit podmínky, za kterých by mohla využít jejich finanční prostředky a know-how k dalšímu růstu a posílení své tržní pozice, podobně, jako to v posledních letech uskutečnila celá řada dalších českých technologických firem,“ uvedla firma v prohlášení.
Skupina Packeta, která vlastní logistickou firmu Zásilkovna, získala klubové financování od konsorcia tří bank v hodnotě jedné miliardy korun. Skupinu financujících bank tvoří Citibank, Česká spořitelna a UniCredit Bank. Packeta uvedla, že finanční prostředky plánuje využít na posílení své pozice na stávajících trzích, budování infrastruktury a na zvyšování kvality.
Kijonková šlape do rozvoje Zásilkovny, u bank si na to půjčila miliardu
Zprávy z firem
„Můžeme potvrdit, že v současné době probíhají přípravy k oslovení vybraných investorů. Detaily zatím nebudeme více komentovat a ani výsledky nelze v této chvíli jakkoliv předjímat,“ uvedla Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny a CEO skupiny Packeta.
V době poklesu e-commerce stouply tržby firmy
V roce 2022, navzdory poklesu celého segmentu e-commerce, dosáhla Packeta konsolidovaných tržeb ve výši 6,1 miliardy korun, což byl nárůst o 23 procent proti roku 2021. Celkový počet přepravených zásilek loni dosáhl 90 milionů, v meziročním srovnání šlo o navýšení o 22,8 procenta. Udržet dvojciferný růst tržeb plánuje Packeta také v dalších letech. Na konci loňska měla skupina Packeta více než 15 tisíc výdejních míst ve čtyřech zemích.
Simona Kijonková před dvanácti lety založila Zásilkovnu. Tvrdě s ní šlape na paty České poště. Loňský obrat firmy, která již působí i na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a v dalších zemích, poskočil na 4,9 miliardy korun. Kijonkovou i díky těmto úspěchům nyní vyhlásily Hospodářské noviny ve své anketě podnikatelkou roku. Newstream s ní udělal minulý týden exkluzivní rozhovor. Nyní ho znovu nabízíme ke čtení těm, kteří ho nestihli přečíst.
Nejlepší podnikatelka roku Simona Kijonková: Jsem šikovná. A naučila jsem se krizové řízení
Zprávy z firem
Packeta si dosud financovala svůj rozvoj a expanzi z vlastních finančních zdrojů, v dubnu letošního roku získala díky své velikosti financování ve výši jedné miliardy korun od konsorcia tří bank.
Hospodářské noviny dnes uvedly, že Packeta je na prodej. Z prohlášení Packety médiím to ale nevyplývá.
Kijonkovi mají téměř polovinu
Manželé Kijonkovi drží v Packetě 48,6 procenta, svůj podíl loni zvýšili o dvě procenta díky penězům od slovenského miliardáře Martina Kúšika. Téměř 21 procent v Packetě patří e-shopu s parfémy a kosmetikou Notino.
Desetiprocentní podíly mají bývalý klíčový programátor Zásilkovny Lukáš Bílek a jindřichohradecký podnikatel Martin Kukačka, který jej dostal výměnou za zapojení svého e-shopu a hostingové služby. Podobným způsobem se před lety ke svému čtyřprocentnímu podílu dostal i dodavatel Štěpán Chytka. Malý podíl v současné struktuře patří také jednateli firmy Petru Vytiskovi.
Zásilkovna Simony Kijonkové dnes představila technologicky unikátní řešení třídění zásilek. Jako první firma v Evropě nasadila do svých dep ve velké míře roboty. Řešení vyvíjela zhruba rok a investovala do něj desítky milionů korun.
Simona Kijonková nasadila do Zásilkovny roboty. Lidi si však nechá
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.