Miliardový vstup čínského giganta Didi na newyorskou burzu vyšetřují americké úřady
Největší čínská alternativní taxislužba Didi sice plánuje stažení z newyorské akciové burzy a uvedení na té v Hongkongu, pozornosti americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) ale neušla. Regulátor začal prošetřovat loňské IPO, které společnosti vyneslo přes čtyři miliardy dolarů (asi 88 miliard korun), uvedl server CNBC.
Informace o tom, že vstup čínského dopravního start-upu zajímá americké úředníky z Komise pro cenné papíry a burzu (SEC), zveřejnila firma Didi ve své výroční zprávě za loňský rok. SEC měla firmu kontaktovat nedlouho po vstupu na burzu loni v červnu.
„SEC vyšetřuje souvislosti s nabídkou,” uvedla Didi. „Spolupracujeme na vyšetřování za předpokladu přísného dodržování platných zákonů a předpisů Čínské lidové republiky. Nemůžeme předvídat načasování, výsledek nebo důsledky takového vyšetřování,“ dodala firma podle serveru CNBC bez bližších podrobností.
Nejbohatší člověk na světě Elon Musk má s Twitterem velké plány. Nechce se přitom ohlížet na akcionáře, a tak sociální síť stáhne z burzy. Nevylučuje však, že tam Twitter vylepšený o nové funkce brzy vrátí. Vylepšená verze Twitteru na burzu patří. Vrátí se tam do tří let, slibuje Musk investorům
Leaders
Akcie Didi se ve středu před otevřením burzy propadly o více než pět procent. Akcie společnosti od vstupu na burzu klesly o 85 procent, upozornila CNBC.
Didi vstoupila na burzu v USA loni v červnu a získala více než čtyři miliardy dolarů. IPO se tak stalo největším od roku 2014, kdy na stejnou burzu vstoupila společnost Alibaba.
Úbytek předplatitelů chce Netflix nahnat zavedením reklamy v levnějších verzích předplatného, píše agentura Bloomberg. Akcie streamovacího gigantu zažívají dramatický pád, odepisují více než 30 procent.Akcie Netflixu spadly o třetinu. Nové uživatele chce lákat na levnější předplatné s reklamou
Zprávy z firem
Krátce po vstupu Didi na burzu čínští regulátoři zahájili kyberbezpečnostní sondu do společnosti. Aplikace Didi byla také odstraněna z obchodů s aplikacemi v Číně. Fima podle Pekingu závažným způsobem porušovala pravidla shromažďování a používání osobních údajů. Informovala o tom tehdy agentura Bloomberg, která zároveň poukázala na rychlost řízení – regulátor se podnikem začal zabývat jen dva dny předtím.
V prosinci pak Didi oznámila plán na stažení akcií z burzy v New Yorku a jejich uvedení na burze v Hongkongu. Rozhodla se tak v době, kdy se Peking zaměřil na řadu čínských internetových společností a přišel s přísnějšími pravidly, která mimo jiné firmám ztěžují právě IPO na zahraničních burzách.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.