Miliardový vstup čínského giganta Didi na newyorskou burzu vyšetřují americké úřady

Největší čínská alternativní taxislužba Didi sice plánuje stažení z newyorské akciové burzy a uvedení na té v Hongkongu, pozornosti americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) ale neušla. Regulátor začal prošetřovat loňské IPO, které společnosti vyneslo přes čtyři miliardy dolarů (asi 88 miliard korun), uvedl server CNBC.
Informace o tom, že vstup čínského dopravního start-upu zajímá americké úředníky z Komise pro cenné papíry a burzu (SEC), zveřejnila firma Didi ve své výroční zprávě za loňský rok. SEC měla firmu kontaktovat nedlouho po vstupu na burzu loni v červnu.
„SEC vyšetřuje souvislosti s nabídkou,” uvedla Didi. „Spolupracujeme na vyšetřování za předpokladu přísného dodržování platných zákonů a předpisů Čínské lidové republiky. Nemůžeme předvídat načasování, výsledek nebo důsledky takového vyšetřování,“ dodala firma podle serveru CNBC bez bližších podrobností.
Nejbohatší člověk na světě Elon Musk má s Twitterem velké plány. Nechce se přitom ohlížet na akcionáře, a tak sociální síť stáhne z burzy. Nevylučuje však, že tam Twitter vylepšený o nové funkce brzy vrátí.
Vylepšená verze Twitteru na burzu patří. Vrátí se tam do tří let, slibuje Musk investorům
Leaders
Akcie Didi se ve středu před otevřením burzy propadly o více než pět procent. Akcie společnosti od vstupu na burzu klesly o 85 procent, upozornila CNBC.
Didi vstoupila na burzu v USA loni v červnu a získala více než čtyři miliardy dolarů. IPO se tak stalo největším od roku 2014, kdy na stejnou burzu vstoupila společnost Alibaba.
Úbytek předplatitelů chce Netflix nahnat zavedením reklamy v levnějších verzích předplatného, píše agentura Bloomberg. Akcie streamovacího gigantu zažívají dramatický pád, odepisují více než 30 procent.
Akcie Netflixu spadly o třetinu. Nové uživatele chce lákat na levnější předplatné s reklamou
Zprávy z firem
Krátce po vstupu Didi na burzu čínští regulátoři zahájili kyberbezpečnostní sondu do společnosti. Aplikace Didi byla také odstraněna z obchodů s aplikacemi v Číně. Fima podle Pekingu závažným způsobem porušovala pravidla shromažďování a používání osobních údajů. Informovala o tom tehdy agentura Bloomberg, která zároveň poukázala na rychlost řízení – regulátor se podnikem začal zabývat jen dva dny předtím.
V prosinci pak Didi oznámila plán na stažení akcií z burzy v New Yorku a jejich uvedení na burze v Hongkongu. Rozhodla se tak v době, kdy se Peking zaměřil na řadu čínských internetových společností a přišel s přísnějšími pravidly, která mimo jiné firmám ztěžují právě IPO na zahraničních burzách.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.