Mise návratu lidstva na Měsíc má problémy. Z NASA odcházejí důležití lidé

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ztrácí čtyři významné vedoucí představitele, kteří jsou úzce spjati s programem návratu astronautů na Měsíc, uvedla agentura Reuters, podle které to vrhá nejistotu na další podobu průzkumu vesmíru. Reuters poznamenal, že nový americký prezident Donald Trump a jeho blízký důvěrník Elon Musk, který stojí v čele soukromé vesmírné společnosti SpaceX, hovoří spíše o letu na Mars.
V sobotu podle Reuters chce NASA opustit Jim Free, který je náměstkem ředitelky Janet Petroové. Free patří v NASA ke klíčovým zastáncům programu Artemis, kterým se Američané po pěti desetiletích vrací na Měsíc.
Další tři důležití představitelé úřadu opouští Marshallovo středisko vesmírných letů, které Reuters označuje za epicentrum lunární mise.
Program za desítky miliard dolarů
Program Artemis započal v roce 2017 za prvního mandátu prezidenta Trumpa a počítal s přistáním astronautů na měsíčním povrchu v roce 2024. Program, který včetně přípravných fází od roku 2012 stál do současnosti odhadem 93 miliard dolarů (2,24 bilionu korun), má několikaleté zpoždění, nyní se přistání astronautů očekává mezi lety 2026 a 2027.
Americká média dlouhodobě spekulují, že Trump by pod Muskovým vlivem mohl změnit priority kosmického výzkumu a upřednostnit let na Mars před návratem na Měsíc. Program Artemis je přitom považován za jakýsi odrazový můstek pro budoucí marsovské mise.
Při pondělním inauguračním projevu americký prezident Donald Trump uvedl, že američtí astronauti „umístí hvězdy a pruhy (tedy vlajku USA) na planetu Mars“. Vedle sedící technologický miliardář a Trumpův sponzor Elon Musk to přivítal zvednutím obou palců nahoru. Koneckonců, jen on k tomu může dodat potřebnou techniku. Ale co vlastně prezident Trump zamýšlí?
Chce Trump dobýt i Mars? Časově to jaksi nevychází
Enjoy
Cíl je spíš Mars
O vztyčení americké vlajky na povrchu Marsu hovořil Trump v lednu v inauguračním projevu. Termín ale neupřesnil.
Naopak Musk konkrétní data zmínil, když podle deníku The New York Times řekl, že SpaceX chce v roce 2026 vyslat na Mars pět lodí Starship bez posádek. Pokud mise uspěje a lodě na rudé planetě v pořádku přistanou, mohli by podle Muska první lidé na Mars odletět už v roce 2028.
Lodě Starship, se kterými chce Musk kolonizovat Mars a které mají v budoucnu do vesmíru dopravit až 100 lidí, si NASA vybral i pro přistání astronautů na Měsíci v rámci programu Artemis.
Zatímco v 60. a 70. letech 20. století byl lunární program Apollo s přistáním prvních lidí na Měsíci americkým projektem, na programu Artemis spolupracuje s NASA také Evropská kosmická agentura (ESA).
Americká kosmická společnost Blue Origin propustí deset procent zaměstnanců. Cílem je snížit náklady a urychlit starty raket. Firma miliardáře Jeffa Bezose to podle agentury Reuters uvedla na setkání se zaměstnanci. O práci přijde zhruba 1400 lidí z téměř 14 tisíc zaměstnanců podniku, jenž v půli ledna po několika odkladech vypustil do vesmíru k prvnímu letu raketu New Glenn.
Nečekaný šok pro zaměstnance Blue Origin. Bezos začíná propouštět
Zprávy z firem
Astronauti poletí na Měsíc zřejmě v kombinéze, pod kterou je podepsaná také známá italská módní společnost Prada. Ta se s firmou Axiom Space podílí na přípravě skafandrů, které využijí astronauti v misi Artemis III, kterou plánuje americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Společnosti představily podobu kombinézy, která má zaručit vysokou míru bezpečnosti a pohyblivosti, píší agentury AFP a Reuters. Připravený model je v unisex verzi vhodný pro muže i ženy.
Na Měsíc ve stylu. Astronauti oblečou skafandry od značky Prada
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.