Mizerné období českého průmyslu nebere konce. Stavebnictví jakbysmet
Průmyslová produkce v Česku v květnu zrychlila meziroční pokles na 3,2 procenta, v dubnu se snížila o 0,4 procenta. Hlavním důvodem byla nižší výroba motorových vozidel. V meziměsíčním srovnání byl výkon českého průmyslu nižší o 2,2 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Podle analitiků český průmysl v květnu meziročně klesl nejvýrazněji od září loňského roku. Šance na jeho rychlé zotavení jsou mizivé, očekávaný mírný letošní růst se chystají revidovat směrem k nule.
„Hlavní zásluhu na meziročním propadu měl tentokrát automobilový průmysl, který až do února držel celé odvětví nad vodou. Dva měsíce po sobě je však v červených číslech, a to nejen v důsledku vysokého srovnávacího základu, ale opět i vynuceným výpadkům v důsledku chybějících vstupů," komentoval výsledky Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.
„Dále se prohloubil pokles ve výrobě strojů a zařízení, kde slabší poptávka zasáhla zejména výrobu zemědělských strojů nebo průmyslových chladicích a klimatizačních zařízení,” uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
Naopak se v květnu dařilo výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, oživení zaznamenal i potravinářský průmysl či výroba nápojů. Meziročně o sedm procent vzrostla i výroba a rozvod elektřiny, plynu a klimatizovaného vzduchu, a to zejména vlivem nízké srovnávací základny.
Výroba motorových vozidel klesla v meziročním srovnání o sedm procent. O čtvrtinu se snížila produkce ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení, tento pokles podle statistiků ovlivnila vysoká srovnávací základna z loňského května a také dostatek zakázek z minulých měsíců. O zhruba desetinu byla nižší produkce ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.
„Pozitivní obrat v průmyslu je zatím v nedohlednu a lze jen doufat, že k němu dojde někdy na přelomu třetího a čtvrtého kvartálu. Stále více začíná být vidět, že průmysl nemá problém jen s cyklem, ale podobě jako i ten německý s konkurenčními handicapy na mezinárodním trhu," upozornil Dufek.
Poslední červnový týden se nesl ve znamení korekce trhů a ústupu z nedávno dosažených historických maxim. Na konci prvního pololetí roku 2024 se zdá, že investoři mají znatelný zájem realizovat dosažené zisky. Zároveň si investoři uvědomují, že první polovina roku byla mimořádně štědrá a letní období může být vlivem politických událostí (volby ve Francii, obchodní války atd.) podstatně náročnější. Hlavní americký index S&P 500 se tak pohyboval v rozpětí 5400–5500 bodů.Týden tradera: Investoři očekávají náročné letní období
Trhy
Alespoň zakázek meziročně přibylo
Hodnota nových zakázek podle ČSÚ v květnu meziročně vzrostla o 0,8 procenta, přičemž dynamika nových zakázek ze zahraničí i tuzemských zakázek byla stejná. Ve srovnání s dubnem byla hodnota nových zakázek nižší o tři procenta.
Podmínky ve výrobě naznačují podle indexu PMI přetrvávající útlum, který je mimo jiné důsledkem váznoucích zakázek ze zahraničí, upozornil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. I aktuální statistika nových objednávek ukazuje podle něj spíš na klesající trend než na oživení. Brzdou odvětví je i snižující se ziskovost firem, která se odráží do slabé investiční aktivity. Průmysl se tak zřejmě postaví na nohy až v pozdější části roku v návaznosti na svižnější růst spotřeby domácností, odhadl.
Zlepšení průmyslu v příštích měsících příliš pravděpodobné není, míní i analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Poslední konsensus ekonomů sice předpokládá, že tuzemský průmysl letos vzroste o 1,3 procenta, odhad však bude podle něj patrně brzo revidován ve světle posledních čísel směrem dolů. Od ledna do května totiž tuzemský průmysl klesá o 1,3 procenta, podotkl. Hradil by za úspěch považoval, kdyby průmysl letošní rok zakončil alespoň na nulovém růstu.
Celosvětový růst ekonomiky pro období let 2024 až 2025 bude činit asi 2,8 procenta, tedy o 0,1 bodu více než v roce 2023. Vyplývá to z analýzy společnosti Allianz Trade. Rozhodujícími faktory pro pomalý růst HDP jsou podle ní válečné konflikty a nejistota spojená s volbami, které se konají v důležitých státech světa.Světová ekonomika v příštích letech poroste, uškodit jí může válka
Money
Pozemnímu stavitelství se nedaří
Negativní trend zaznamenává rovněž stavebnictví. Meziroční pokles stavební výroby v Česku po dubnovém zpomalení letos v květnu zrychlil dokonce na 6,8 procenta. V inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, se produkce oproti loňskému květnu snížila o 6,3 procenta. V pozemním stavitelství, tedy stavbách budov, výroba klesla o 7,1 procenta. Meziměsíčně stavební produkce v květnu klesla o 5,1 procenta.
„V květnu bylo dokončeno 2905 bytů, což znamenalo meziroční pokles o 2,1 procenta. K tomuto poklesu přispěly kategorie konverzí bytových domů a nebytových budov, zatímco nových rodinných a bytových domů bylo dokončeno více,” uvedla Drahomíra Dušková z ČSÚ. Stavět se v květnu začalo 2819 bytů, což je o 18,2 procenta méně než loni.
Snížila se také hodnota staveb. U všech staveb, na které bylo v květnu v zemi vydáno stavební povolení, dosáhla 52,5 miliardy korun, tedy o 9,2 procenta meziročně méně.
Stavební výroba v Česku letos meziročně stoupla pouze v únoru, v ostatních měsících klesala. Loni se meziročně snižovala po většinu roku, růst zaznamenal ČSÚ u stavebnictví jen v lednu a září.
Vedení Prahy čeká perné léto i podzim. Musí totiž k dojít k politické shodě nad novým Metropolitním plánem. Nejobtížnější jsou dohody ohledně infrastruktury. „Všichni chtějí jezdit vysokorychlostní trati, nikdo ji nechce mít u sebe. Všichni chtějí jezdit po dálnici, nikdo ji nechce mít u sebe. To je taková ta klasika,“ říká šéf IPRu Ondřej Boháč v podcastu Realitní Club.Šéf pražských plánovačů: Stavební zákon přinesl jen elektronizaci, nikoli digitalizaci
Reality
Na čtyřhektarovém území na Rohanském ostrově v pražském Karlíně začne developer J&T Real Estate příští rok stavět novou čtvrť za zhruba 15 miliard korun. Na Novém Rohanu vznikne přes tisíc bytů s obchody a službami a v těsném sousedství projektu také nová základní škola a velký městský park Maniny.J&T Real Estate startuje svůj největší projekt na Rohanském ostrově. Vyjde na 15 miliard
Reality
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.