Mléčné výrobky netáhnou? Madetě loni klesl meziročně zisk o téměř 64 procent
Největší česká mlékárna Madeta měla loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 6,88 miliardy korun. Meziročně klesly o pět procent.
Zisk po zdanění klesl o 63,7 procenta na 77,26 milionu korun. Madeta nejvíce výrobků prodává v Česku, kde tvoří většinu tržeb. V zahraničí byly tržby 828,96 milionu korun. Mírně klesl počet zaměstnanců. Loni firma zaměstnávala 1327 lidí, předloni 1360.
Madeta má čtyři výrobní závody, v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově. Závody produkují více než 250 druhů výrobků, které tvoří celkový roční objem 350 milionů kusů. Do provozů k výrobě dováží téměř 400 milionů litrů mléka. Do zahraničí vyváží přibližně čtvrtinu produkce. Hlavními trhy jsou Libanon, Spojené arabské emiráty, ale i státy Evropské unie, dále vyváží do Asie, Afriky a Ameriky.
Každý ze závodů vyrábí specifické výrobky. Například v Plané nad Lužnicí vyrábí sýr holandského typu Madeland. Dále Primátor, Jihočeský eidam nebo Tylžský sýr a goudu. Mezi další sortiment patří Jihočeské máslo nebo Jihočeské pomazánkové. Závod disponuje zařízením na zahušťování syrovátky, takzvanou odparkou. Od roku 2018 vyrábí přírodní a tavené sýry a pomazánky.
V Jindřichově Hradci se zaměřují na výrobu mléčných dezertů jako Lipánek nebo Lahůdka, tvarohy, jogurty, zakysané smetany. Specialitou tohoto závodu je výroba zrajících sýrů Romadur a Jihočeský syreček. Českokrumlovský závod se zaměřuje na výrobu plísňového sýra niva, ročně vyprodukuje 2000 tun.
V Pelhřimově vyrábí trvanlivou smetanu a mléko a také ochucené trvanlivé mléko. Tam v roce 2010 firma přesunula z Českých Budějovic výrobu mléka, smetany a podmáslí.
Potraviny v Česku jsou stále o desítky procent dražší než během roku 2021, tedy před nástupem inflační vlny. Klesají nyní nejrychleji v EU, neboť předtím stoupaly v rámci EU výrazně nadprůměrně.Lukáš Kovanda: Nenechte se mýlit, Česko není rájem levných potravin, jak se snaží prezentovat premiér
Názory
Medicinální houby jsou součástí východní medicíny po tisíciletí. V naší západní kultuře jsme zvyklí spíše chutné druhy hub konzumovat jako potravinu. Dnes houby sbíráme či i pěstujeme pro jejich kulinářské využití, ale můžeme je také používat jako léčivé prostředky. Jedna z těch nejznámějších a nejpoužívanějších medicínských hub je reishi, neboli lesklokorka lesklá.Biohacking: Houba reishi má blahodárný vliv na lidské zdraví. Pomoci může i v boji s rakovinou
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.