Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Komárkovy MND rekordní rok 2022 nezopakovaly. Tržby loni spadly na čtvrtinu, zisk byl ale nadprůměrný

Komárkovy MND rekordní rok 2022 nezopakovaly. Tržby loni spadly na čtvrtinu, zisk byl ale nadprůměrný
Profimedia
 ČTK

Energetické a těžební společnosti MND podnikatele Karla Komárka klesly loni tržby na čtvrtinu, činily necelých 56 miliard korun. Také zisk se propadl z 3,2 miliardy na 806 milionů korun. Důvodem je pokles cen energií na velkoobchodním trhu. Zatímco tržby se vrátily zhruba na úroveň let 2018 až 2020, zisk byl i přes pokles výrazně vyšší než v řadě předchozích let, vyplývá z výroční zprávy, na kterou upozornil Ekonomický deník.

Velkoobchod s energiemi je už řadu let pro společnost, která patří do skupiny KKCG Karla Komárka, klíčovým byznysem. Loni z něj utržila 43,9 miliardy korun, z prodeje plynu a elektřiny koncovým zákazníků pak 7,6 miliardy korun. Tržby z vytěženého plynu činily 2,2 miliardy a tržby z vytěžené ropy 833 milionů. Za vrtné práce pro externí zákazníky podnik podle výroční zprávy utržil 550 milionů.

Na velkoobchodním trhu MND loni zobchodovaly 65 TWh plynu, především v Česku, Německu, Nizozemsku a Rakousku. Elektřiny zobchodovaly 11,6 TWh. Počet odběrných míst, na něž podnik dodává plyn a elektřinu v Česku koncovým zákazníkům, se po předchozích letech zvýšil jen mírně, o 1000, na celkových 255 tisíc. Společnost také zavedla pro zákazníky službu výkupu přebytkové elektřiny z domácích fotovoltaických elektráren.

Vlastní těžbu uskutečňuje firma dlouhodobě na jižní Moravě, kde loni vytěžila 73 600 metrů krychlových ropy a 59,5 milionu metrů krychlových plynu. Některé starší vrty se postupně uzavírají, stále se však daří otevírat nové vrty. Plyn těží ve spolupráci s partnerem i na Ukrajině, kde také ve Lvovské oblasti postupně dostavila větrnou elektrárnu navzdory pokračující válce. První část turbín už je ve zkušebním provozu.

I když těžba uhlovodíků je původním byznysem společnosti, pouští se i do projektů, které souvisejí s moderní energetikou. Staví solární elektrárny, připravuje stavbu velkokapacitních bateriových úložišť a podílela se na projektech, které se týkají vodíkových technologií. Jako partner česko-norského projektu také loni dokončila svoji část, která se zabývá ukládáním oxidu uhličitého v karbonátovém ložisku a hlavním cílem je připravit pilotní úložiště v dotěžovaném ložisku ropy a plynu. Vznikne tak modelový příklad pro potenciální další úložiště oxidu uhličitého v Česku i v Evropě.

Komárek se definitivně zbavil Rusů v moravském zásobníku plynu

Energetická společnost MND podnikatele Karla Komárka v červnu ovládne celý zásobník plynu Moravia Gas Storage (MGS) v Dambořicích. V něm dosud držela podíl ruská státní plynárenská firma Gazprom. Vytlačení ruského podniku v minulém týdnu schválila valná hromada společnosti. Upozornil na to server E15.cz.

Přečíst článek

Renáta Kellnerová

Bohatí bohatnou. V Česku žije nejvíc dolarových miliardářů v historii

Energetická krize přinesla razantní nárůst majetku Daniela Křetínského. Většinový vlastník EPH přeskočil Pavla Tykače a Karla Komárka a stal se druhým nejbohatším Čechem a s majetkem 210,9 miliardy se dotahuje na Renátu Kellnerovou s rodinou. Uvádí nejnovější žebříček nejbohatších Čechů magazínu Forbes.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme