Komárkovy MND rekordní rok 2022 nezopakovaly. Tržby loni spadly na čtvrtinu, zisk byl ale nadprůměrný
Energetické a těžební společnosti MND podnikatele Karla Komárka klesly loni tržby na čtvrtinu, činily necelých 56 miliard korun. Také zisk se propadl z 3,2 miliardy na 806 milionů korun. Důvodem je pokles cen energií na velkoobchodním trhu. Zatímco tržby se vrátily zhruba na úroveň let 2018 až 2020, zisk byl i přes pokles výrazně vyšší než v řadě předchozích let, vyplývá z výroční zprávy, na kterou upozornil Ekonomický deník.
Velkoobchod s energiemi je už řadu let pro společnost, která patří do skupiny KKCG Karla Komárka, klíčovým byznysem. Loni z něj utržila 43,9 miliardy korun, z prodeje plynu a elektřiny koncovým zákazníků pak 7,6 miliardy korun. Tržby z vytěženého plynu činily 2,2 miliardy a tržby z vytěžené ropy 833 milionů. Za vrtné práce pro externí zákazníky podnik podle výroční zprávy utržil 550 milionů.
Na velkoobchodním trhu MND loni zobchodovaly 65 TWh plynu, především v Česku, Německu, Nizozemsku a Rakousku. Elektřiny zobchodovaly 11,6 TWh. Počet odběrných míst, na něž podnik dodává plyn a elektřinu v Česku koncovým zákazníkům, se po předchozích letech zvýšil jen mírně, o 1000, na celkových 255 tisíc. Společnost také zavedla pro zákazníky službu výkupu přebytkové elektřiny z domácích fotovoltaických elektráren.
Vlastní těžbu uskutečňuje firma dlouhodobě na jižní Moravě, kde loni vytěžila 73 600 metrů krychlových ropy a 59,5 milionu metrů krychlových plynu. Některé starší vrty se postupně uzavírají, stále se však daří otevírat nové vrty. Plyn těží ve spolupráci s partnerem i na Ukrajině, kde také ve Lvovské oblasti postupně dostavila větrnou elektrárnu navzdory pokračující válce. První část turbín už je ve zkušebním provozu.
I když těžba uhlovodíků je původním byznysem společnosti, pouští se i do projektů, které souvisejí s moderní energetikou. Staví solární elektrárny, připravuje stavbu velkokapacitních bateriových úložišť a podílela se na projektech, které se týkají vodíkových technologií. Jako partner česko-norského projektu také loni dokončila svoji část, která se zabývá ukládáním oxidu uhličitého v karbonátovém ložisku a hlavním cílem je připravit pilotní úložiště v dotěžovaném ložisku ropy a plynu. Vznikne tak modelový příklad pro potenciální další úložiště oxidu uhličitého v Česku i v Evropě.
Energetická společnost MND podnikatele Karla Komárka v červnu ovládne celý zásobník plynu Moravia Gas Storage (MGS) v Dambořicích. V něm dosud držela podíl ruská státní plynárenská firma Gazprom. Vytlačení ruského podniku v minulém týdnu schválila valná hromada společnosti. Upozornil na to server E15.cz.Komárek se definitivně zbavil Rusů v moravském zásobníku plynu
Zprávy z firem
Energetická krize přinesla razantní nárůst majetku Daniela Křetínského. Většinový vlastník EPH přeskočil Pavla Tykače a Karla Komárka a stal se druhým nejbohatším Čechem a s majetkem 210,9 miliardy se dotahuje na Renátu Kellnerovou s rodinou. Uvádí nejnovější žebříček nejbohatších Čechů magazínu Forbes. Bohatí bohatnou. V Česku žije nejvíc dolarových miliardářů v historii
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.