Mobilní data mimo EU za stovku na týden? Jde to

Chytrý telefon se stal na cestách nezbytným společníkem, jak si ale zajistit funkční data bez účtu za tisíce? Za pomoci moderních technologií se dají v zahraničí sehnat data již za stokorunu na týden.
Zpět na vlně
Málokdo si dnes dokáže dovolenou představit bez mobilního telefonu. Máme v něm rezervace ubytování, letenek, palubní vstupenky. V destinaci se pak hodí mapy či aplikace taxislužeb. Pro to druhé ale potřebujeme mobilní data, pokud tedy zrovna nechytíme nějakou veřejnou wifi síť.
I když čeští mobilní operátoři začali nabízet lepší roamingové balíčky v destinacích mimo Evropskou unii, tak se účet za týden běžného používání mobilu v těchto zemích může snadno vyšplhat do tisíců či desetitisíců korun. Minuta volání za 60 korun, 1 MB za 300 korun či více – to je realita ceníků českých operátorů. A pozor, aby se člověk dostal mimo území spadající pod unijní regulaci, která přinesla levné volaní a datování na území EU, nemusí jezdit vůbec daleko. Stačí třeba vyrazit do Švýcarska, Černé Hory či Albánie, které patří mezi oblíbené destinace českých dovolenkářů.
Data na týden za stovku
Nejvýhodnější roamingový balíček je od Vodafonu a za 200 korun na den dostanete SMS a volání do Česka plus 500 MB dat. Zdá se to jako přijatelná nabídka, ale za podobné peníze se dá v řadě oblíbených turistických pořídit destinací prostřednictvím virtuální, takzvané eSIM, karty pořídit balíček 3 GB dat a vydržet s nimi celý týden. Je důležité podotknout, že eSIM jsou většinou pouze datové. Kdo potřebuje celou dovolenou telefonovat do Česka, zůstane napospas nabídce tuzemských operátorů.
Virtuální SIM se dá pořídit pohodlně online. Službu nabízí řada firem. Například Yesim, GigSky či Ubigi. Osobně téměř výhradně využívám Airalo, která nabízí i lokalizaci do češtiny a ve většině případů i nejlepší ceny. Například 1 GB dat na týden v Albánii či v Turecku vyjde na zhruba sto korun, v Černé Hoře pak na 150.
Co je vlastně eSIM?
Moderní mobily umožnují mít v telefonu nejen fyzickou SIM kartu, ale také její virtuální verzi, takzvanou eSIM. Jde o samostatný čip zabudovaný do základní desky mobilu. Fyzické SIM karty postupně vymizí z nabídek operátorů i v Česku, v eSIM mají v nabídce T-Mobile i O2. Vedle rychlosti "vydání" má eSIM výhodu také v tom, že je ekologičtější nebo nevyžaduje manipulaci s telefonem. Díky tomu je zachována jeho lepší voděodolnost.
Při cestování je obrovskou výhodou virtuální „simky“ možnost mít vše nastavené ještě před odletem. Ihned po přistání v destinaci lze telefon používat. Odpadá tím nutnost shánět místní SIM kartu. Další velkou výhodou je, že fyzická česká SIM zůstává v mobilu a můžete zůstat na příjmu i na českém čísle. Nevýhodou pro někoho může být, že eSIM jsou téměř výhradně jen datové, neumožňují tedy ani místní volání či smskování.
Ještě levnější alternativou k eSIM je nákup místní SIM po příletu do destinace, často tak lze učinit hned po příletu na letišti, to je většinou násobně dražší než ve městě, ale stále zlomek ceny roamingový poplatků účtovaných tuzemskými operátory. Nevýhodnou je nutnost vyndat z telefonu vlastní SIMku a bezpečně ji někde schovat. Také u této varianty nemůžete zůstat na příjmu na svém českém čísle, pokud nemáte dual SIM přístroj, samozřejmě
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.