Musk miluje kryptoměny, přesto jeho Tesla se jich zbavuje. Prodala většinu bitcoinů za miliardu dolarů

Nejbohatší člověk na světě Elon Musk se dlouhodobě prezentuje jako zastánce kryptoměn, zejména „psích“ dogecoinů. Automobilka Tesla, kterou založil a jíž z pozice šéfa vládne, ale nyní prodala většinu svých bitcoinů za 936 milionů dolarů (asi 22,5 miliardy korun). Firma přitom patřila k těm, která dříve velkými nákupy „legitimizovala“ postavení nejrozšířenější digitální měny na finančním trhu, uvedla agentura Bloomberg.
Automobilka ke konci června převedla zhruba 75 procent svých bitcoinů na fiat měnu a do své rozvahy přidala 936 milionů dolarů v hotovosti. Vyplývá to z jejího dopisu pro akcionáře o zisku za druhé čtvrtletí. Generální ředitel Elon Musk během hovoru s analytiky uvedl, že společnost bitcoiny prodala kvůli nejistotě, kdy v Číně skončí vynucené odstávky v průmyslu kvůli covidu, které se nevyhnuly ani továrně Tesly v Šanghaji, uvedl Bloomberg.
Kultovní automobilce se daří navzdory tomu, že její fabrika v čínské Šanghaji stojí kvůli tamním omezením spojeným s pandemií covidu-19.
Tesla vyrobila nejvíc aut v historii
Zprávy z firem
„Nemělo by to být bráno jako nějaký verdikt ohledně bitcoinu,“ řekl Musk. „Jen jsme měli obavy o celkovou likviditu společnosti vzhledem ke covidovým odstávkám v Číně," dodal.
Pes jako marketingový nástroj
Musk se loni ukázal jako jeden z hlavních ovlivňovatelů kryptoměn, zejména těch „psích“. Mimo jiné příznivě tweetoval o dogecoinu a zveřejňoval fotky svého psa Flokiho, který je stejně jako maskot dogecoinu pes rasy Shiba Inu. Když Tesla v dubnu uspořádala masivní párty pro svou novou továrnu v Austinu, přehlídka dronů představovala obrázek dogecoinu.
Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se v pondělí poprvé za víc než měsíc dostala zpět nad hranici 22 tisíc dolarů (asi 531 200 korun). Děje se tak v souladu s vývojem na akciových trzích, které se vydaly vzhůru. Investoři ukazují, že jsou zase ochotni více riskovat. O konci kryptoměnové zimy ale ještě nemůže být řeč.
Bitcoin posiluje nad 22 tisíc dolarů. První vlaštovka ale jaro nedělá
Money
Tesla poprvé v únoru loňského roku prozradila, že do bitcoinu investovala 1,5 miliardy dolarů, o dva měsíce později prodala deset procent vlastněných bitcoinů. Tuto středu Tesla uvedla, že její digitální aktiva se nyní zmenšila na 218 milionů dolarů a že snížení hodnoty bitcoinu mělo vliv na ziskovost ve druhém čtvrtletí.
Dlouhé období „kryptozimy“
Kryptoměna v listopadu dosáhla rekordního maxima téměř 69 tisíc dolarů (téměř 1,7 milionu korun). Největší kryptoměna podle tržní hodnoty ale v posledních měsících klesla o 60 procent, její cena se v červnu dostala i pod 20 tisíc dolarů. Ve čtvrtek kolem 11:00 se prodávala přibližně za 23 tisíc dolarů.
Cena kryptoměn se na rozdíl od akcií mění nejen ve dne, ale i v noci. Burza digitálních měn funguje stále. Jaká je aktuální cena vybraných kryptoměn? Najdete níže.
Kolik aktuálně stojí bitcoin, ethereum, stablecoin, litecoin, „psí“ krypotoměny?
Money
Muskova podpora bitcoinu posloužila jako katalyzátor pro digitální měnu poté, co Tesla nakrátko přijala platbu bitcoiny. Společnost však později možnost platby pozastavila s odvoláním na obavy o životní prostředí ohledně kryptoměnových těžebních procesů. Další stažení se Tesly z bitcoinového trhu znamená jestřábí krok od jednoho z nejvýraznějších býků kryptosektoru během období nazývaného „kryptozimou“.
Přesto se Musk nadále staví do čela skupiny podporovatelů kryptoměn. V posledních týdnech například naznačuje, že jeho kosmická společnost SpaceX se může v budoucnu připojit k Tesle při přijímání dogecoinů pro nákupy zboží. Generální ředitel Tesly během hovoru o výdělcích automobilky za druhé čtvrtletí také řekl, že neprodala žádný ze svých dogecoinů. Hodnota této digitální měny je ale ve srovnání s bitcoinem nepatrná – ve čtvrtek po poledni se prodávala za 0,068 dolaru (asi 1,60 koruny).
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.