Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Musk a SpaceX si může oddychnout. Bransonova vesmírná mise skončila neúspěchem, akcie padají

První vyslání družic ze západní Evropy bylo neúspěšné. Raketa vypuštěná v noci na 10. ledna 2023 speciálně upraveným Boeingem 747 společnosti Virgin Orbit, který odstartoval z letiště u města Newquay v britském Cornwallu, kvůli anomálii nedosáhla oběžné dráhy.
ČTK / AP
Dušan Kütner

První pokus společnosti Virgin Orbit miliardáře Richarda Bransona vyslat do vesmíru satelity ze zemí mimo USA a první ze západní Evropy selhal. To znamená ránu pro Bransonovy ambice konkurovat na rychle rostoucím trhu komerčně vypouštěných satelitů. Akcie firmy na neúspěch zareagovaly propadem o dvacet procent, uvedl deník The Wall Street Journal.

Reklama

Akcie společnosti Virgin Orbit, kotované na newyorské burze Nasdaq, v pondělí po obchodování mimo pracovní dobu klesly o více než 20 procent poté, co společnost uvedla, že jistá „anomálie“ zabránila jejím satelitům dostat se na oběžnou dráhu, uvedl The Wall Street Journal.

Vesmírný teleskop Jamese Webba, který dokáže nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru i pátrat po známkách možného života mimo Sluneční soustavu, dnes po mnoha odkladech opustil Zemi. Podle plánu ho ve 13:20 SEČ úspěšně vynesla z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně raketa Ariane 5.

Starty nových raket, dvě zatmění Slunce a možná i přistání na Měsíci. Co čeká astronautiku v roce 2023?

Loni vědce i nadšence astronautiky mimo jiné nadchly první úchvatné fotografie pořízené vesmírným teleskopem Jamese Webba (na snímku). Co se v dobývání kosmu očekává letos? Letošní rok bude v astronautice opět vzrušující, píše deník The New York Times.

Přečíst článek

Raketa nesla devět malých satelitů patřících mimo jiné vládním agenturám USA, Velké Británie a Ománu a společnostem včetně britské Horizon Technologies, polské SatRevolution a velšského vesmírného startupu Space Forge. Satelity nebylo možné obnovit, uvedla britská vesmírná agentura.

Neúspěch pro kosmické ambice Británie

Neúspěch je také ranou pro Británii, které se snažilo projektem posílit svou přítomnost v obchodně-kosmickém průmyslu. Start z Cornwallu v Anglii by znamenal vynesení prvního satelitu na oběžnou dráhu z britské půdy a odkudkoli ze západní Evropy. Británie v poslední době kvůli tomu buduje řadu menších kosmodromů a startovacích ramp po celé zemi, včetně jihozápadu, kde se pondělní mise uskutečnila.

Reklama

SpaceX a její první civilní posádka ve vesmíru

Investoři Muskovi věří. Do SpaceX napumpovali dalších 750 milionů dolarů

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska získala v dalším investičním kole 750 milionů dolarů. Nová investice ocenila vesmírnou firmu na 137 miliard dolarů, uvedla CNBC.

Přečíst článek

Start – pojmenovaný podle hitu Rolling Stones „Start Me Up“ – byl první mezinárodní misí společnosti Virgin Orbit, která se snaží dokázat, že její nekonvenční strategie startu pomocí přepracovaného Boeingu Co. 747 k vyslání satelitů na oběžnou dráhu může být provozován po celém světě.

Mise měla ukázat, že její zařízení může operovat z jakéhokoli letiště na světě s přistávací dráhou dostatečně dlouhou na to, aby zvládla Boeing 747. Metoda startu ji odlišuje od většiny soupeřů, kteří využívají tradiční kosmodromy podporující vertikální starty, jako je SpaceX Elona Muska.

Byznys budoucnosti

Globální byznys s vynášením satelitů a dalšího zařízení má přitom velkou budoucnost. Velikost tohoto trhu dosáhla v roce 2022 podle zářijového odhadu analytiků Deutsche Bank zhruba osmi miliard dolarů. Banka předpokládá, že do roku 2030 vzroste na 35 miliard dolarů. Virgin Orbit je sesterská společnost Virgin Galactic, podniku pro vesmírnou turistiku, který také založil Branson.

Čína 24. července 2022 vyslala do vesmíru druhý ze tří modulů pro svou orbitální stanici Tchien-kung (Nebeský palác). Modul Wen-tchien (Hledání nebes) váží přes 20 tun a nemá na palubě astronauty.

VIDEO: Čína vypustila další modul, pomůže rozšířit kosmickou stanici o tři místa

Čína vyslala do vesmíru druhý ze tří modulů pro svou orbitální stanici Tchien-kung (Nebeský palác). Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na záběry čínské televize. Modul Wen-tchien (Hledání nebes), který váží přes 20 tun a nemá na palubě astronauty, vynesla v 08:22 středoevropského času raketa z kosmického střediska Wen-čchang na tropickém ostrově Chaj-nan.

Přečíst článek

Upravený letoun 747, přezdívaný Cosmic Girl, odstartoval ve 22 hodin místního času a pod levým křídlem nesl raketu Virgin Orbit's LauncherOne, která se od letadla oddělila nad Atlantickým oceánem u jihozápadního pobřeží Irska. Raketa se do vesmíru dostala něco málo přes hodinu po startu, ale krátce před půlnocí společnost na Twitteru uvedla, že pokus byl neúspěšný. Společnost uvedla, že „v určitém okamžiku během spouštění motoru druhého stupně rakety došlo k anomálii“, která vedla k předčasnému ukončení mise.

„Zdá se, že technická porucha nám zabránila dosáhnout oběžné dráhu," uvedl výkonný ředitel Virgin Orbit Dan Hart.  „Uvědomujeme si, že jsme nedokázali poskytnout našim zákazníkům službu, kterou si zaslouží," řekl Hart a dodal, že Virgin Orbit plánuje návrat na oběžnou dráhu, jakmile bude dokončeno úplné vyšetřování selhání mise.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Největší letošní úpis akcií. Čipová firma Arm byla ohodnocena na bilion a čtvrt

Největší letošní úpis akcií. Čipová firma Arm byla ohodnocena na bilion a čtvrt

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme