Musk nahrál konkurenci. Z omezení příspěvků na Twitteru těží exšéf firmy, miliardář Dorsey, a jeho Bluesky
Sociální síť Bluesky, za níž stojí miliardář a zakladatel Twitteru Jack Dorsey, zažila o víkendu rekordně vysoký provoz. Za ten mohl z velké části další miliardář a současný majitel Twitteru Elon Musk, který představil dočasné limity zobrazení příspěvků pro některé uživatele na této platformě.
Sociální síť Bluesky, jenž je stále ve fázi beta verze a pouze pro pozvané hosty a za níž stojí zakladatel Twitteru Jack Dorsey, uvedla, že její systémy v sobotu zaznamenaly „zhoršený výkon v důsledku rekordně vysokého provozu“. Na nějaký čas proto pozastavila možnost nových registrací a systémy plně obnovila až následující den, uvedl server CNBC. Neobvyklý zájem byl dán především velkým počtem uživatelů, kteří z Twitteru odešli po oznámení Elona Muska o nových pravidlech této sociální sítě.
Ta zavedla limit na počet zobrazených příspěvků. Ověření uživatelé si jich mohou zobrazit šest tisíc denně, neověření 600 a uživatelé s nově založeným neověřeným účtem pak 300 denně. Musk toto odůvodnil tím, že je potřeba zamezit extrémnímu extrahování dat ze sítě a také manipulaci se systémem. Twitter kromě toho znemožnil čtení tweetů neregistrovaným uživatelům, uvedla agentura Reuters.
Detaily příběhu o potopení výletní lodi RMS Titanic se mohou napříč různými zdroji lišit, o jeho hrubých obrysech ale není pochyb. Odborníci se shodují, že 15. dubna 1912, méně než týden po zahájení premiérové plavby, skončil Titanic na dně severního Atlantiku. Na sociální síti TikTok se uživatelé o více než 100 let později dozvídají něco úplně jiného, napsal deník The New York Times.Titanic se nikdy nepotopil, hlásají lidé na TikToku. A sledují je miliony lidí
Enjoy
Ta později na základě tvrzení marketingových odborníků doplnila, že by současná situace mohla podkopat úsilí nové generální ředitelky společnosti Lindy Yaccarinové přilákat na Twitter nové inzerenty. Mike Proulx, ředitel výzkumu společnosti Forrester, uvedl, že nové limity jsou špatné jak pro uživatele, tak pro inzerenty, tak i pro samotnou Yaccarinovou, která nyní bude mít ještě těžší práci pro to, aby pro Twitter získala zpět důvěru veřejnosti.
Dorsey vrací úder
Bluesky byl původně inkubován na Twitteru v roce 2019, kdy byl Dorsey stále generálním ředitelem. Aplikace běží na decentralizované síťové technologii zvané AT Protocol, která by teoreticky mohla pohánět budoucí sociální aplikace a lépe chránit soukromí uživatelů.
Americká investiční společnost Hindenburg Research opět dostála své pověsti „lovců miliardářských hlav”. Poté, co její zpráva o údajných podvodech indického magnáta Gautama Adaniho a jeho impéria způsobila propad jeho majetku o desítky miliard dolarů, čelí podobnému ataku i spoluzakladatel Twitteru a šéf a spolumajitel platební společnosti Block Jack Dorsey, napsala agentura Bloomberg. Zpráva Hindenburgu zkrouhla majetek spoluzakladatele Twitteru Dorseyho o půl miliardy dolarů
Leaders
Po odchodu Dorseyho z Twitteru vznikla v únoru 2022 společnost Bluesky PBLLC, kde je Dorsey platí za jednoho ze zakladatelů a členů představenstva. V dubnu téhož roku pak společnost oznámila, že obdržela finanční injekci ve výši 13 milionů dolarů pro svůj budoucí vývoj. Letos v dubnu společnost oznámila, že jí používá více než 50 tisíc uživatelů.
Bluesky není jediným vznikajícím konkurentem Twitteru. Americká internetová společnost Meta, která vlastní například Facebook, ukázala v červnu zaměstnancům plán textové sociální sítě. Chystaná platforma by mohla umožnit uživatelům sledovat účty, které již sledují na Instagramu. Mohla by jim umožnit přivést i sledující z decentralizovaných platforem, jako je mastodon.
Před vydavatelskými domy je největší úkol jejich dosavadní existence. Poté, co si nechaly ujet vlak při technologické revoluci a nezachytily nástup sociálních sítí, musí využít nástup umělé inteligence ve svůj prospěch. To bylo hlavní téma letošního ročníku European Newspaper Conference, která se jako už tradičně konala v rakouské Vídni a zúčastnili se jí zástupci hlavních evropských médií.Umělá inteligence posílí roli novinářů, věří evropští vydavatelé
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.