Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Musk popřel zprávy o tom, že chce síť X stáhnout z Evropské unie

Miliardář a majitel sítě X Elon Musk
ČTK
 ČTK

Americký podnikatel Elon Musk popřel zprávu médií, že by mohl svou sociální síť X stáhnout z Evropské unie. O takovém záměru psal s odkazem na informovaný zdroj server Business Insider, který uvedl, že se Musk nechce podřídit unijnímu nařízení o digitálních službách (DSA). To internetovým společnostem mimo jiné nařizuje, aby mazaly nelegální obsah, jako jsou nenávistné příspěvky.

Evropské nařízení ukládá velkým on-line platformám povinnost důsledně a rychle zasahovat proti nenávistným projevům. Společnost X nedávno obdržela seznam otázek od Evropské komise, která se z nich chce dozvědět více o tom, jak firma tyto své povinnosti plní.

Komisi přiměly k odeslání dotazníku důkazy o šíření výzev k násilí a dezinformací po útoku radikálního hnutí Hamás na Izrael, píše Business Insider. Komisař Thierry Breton se mimo jiné odvolával na zprávy o zmanipulovaných snímcích a nahrávkách videoher, které byly vydávány za skutečné záznamy událostí. Musk vyjádřil ohledně dotazníku nepochopení. Za porušení DSA hrozí vysoké tresty.

Stanislav Šulc: Elon Musk zpoplatněním Twitteru ukazuje cestu českému školství

Elon Musk ode dneška testuje revoluční novinku. Ve dvou zemích budou muset uživatelé platit 1 dolar ročně. Za to nedostanou vůbec nic, kromě toho, že budou moci zcela normálně „tweetovat“. Jde o symbolickou částku, která Muskovi vynese hodně peněz. Totéž by přitom mělo zkusit i české ministerstvo školství u vysokoškoláků.

Přečíst článek

Musk dnes na síť X napsal, že zpráva o chystaném odstřižení Evropy od sítě X je falešná. „Další naprosto falešný Business Insider. Tohle není skutečná publikace,“ napsal Musk.

Podle Business Insideru Musk diskutoval o tom, že síť X už nebude v EU k dispozici, nebo že k ní uživatelům v regionu zablokuje přístup. Miliardář po loňském převzetí společnosti Twitter, nyní X, přibližně za 44 miliard dolarů (přes bilion korun) propustil více než polovinu jejích zaměstnanců. Propouštění silně zasáhlo i týmy zodpovědné za kontrolu obsahu. Musk, který podle agentury DPA zastává politické názory americké pravice, tvrdil, že Twitter až příliš omezoval svobodu projevu, než jej Musk převzal.

Omezit síť X pouze na Spojené státy hodlal Musk podle zdrojů Business Insideru hned po jeho převzetí. Doufal, že tak ušetří náklady.

To by ale zřejmě bylo těžké uskutečnit, píše DPA. Aplikace by mohla být odstraněna z platforem pro stahování, přístup ke službě by mohl být zablokován na základě údajů GPS nebo IP adres. Takovou blokaci lze obejít pomocí služeb VPN, které udávají jinou polohu. Tyto služby více využívají například uživatelé internetu v Číně, Rusku nebo v Íránu.

Síť X testuje dolarové předplatné, zpoplatní užívání i základních funkcí, jako je "lajk"

Lajkujete příspěvky? Zaplaťte. Síť X testuje dolarové předplatné

Pod vedením Elona Muska sociální síť X nevzkvétá, ba naopak. Potýká se s dezinformačními kauzami, obřím propadem inzerce i odlivem uživatelů. Na pozadí toho všeho se firma rozhodla symbolicky zpoplatnit užívání i základních funkcí. Údajně v boji proti robotům.

Přečíst článek

Agentura DPA připomíná, že také společnost Meta Platforms už v EU nedovoluje používat svou konkurenční službu Threads, kterou spustila v letošním roce. Meta to zdůvodňuje právě digitálními pravidly v unii. V případě sítě Threads se však pozorovatelé přiklánějí k tomu, že důvodem jsou omezení týkající se sdružování dat z různých služeb, a to i pod hlavičkou jedné skupiny. Pravidla nařizují, že je k tomu zapotřebí výslovný souhlas uživatelů.

Podle údajů společnosti Apptopia tvoří Evropa asi devět procent celosvětové měsíční aktivní uživatelské základny sítě X, ačkoli denní používání sítě se v posledních třech měsících výrazně snížilo. Klesá ale téměř ve všech zemích, kde je aplikace dostupná.

Zaměstnanci sítě X už podle Business Insideru pochopili, že jakýkoli Muskův nápad, bez ohledu na to, jak nelogický se může zdát, se může rychle stát skutečností. Tak to bylo i se zpoplatněním služby, což byla jedna z prvních myšlenek nového majitele.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme