Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Musk představil samořízené taxi Cybercab a autonomní mikrobus Robovan

Samořízené taxi Tesla Cybercab
Tesla
 ČTK

Americká automobilka Tesla ústy svého šéfa Elona Muska na akci pro investory představila samořízené taxi Cybercab a autonomní mikrobus Robovan. Podle Muska bude Cybercab stát méně než 30 tisíc amerických dolarů (zhruba 695 tisíc korun). Vozy nebudou dostupné veřejnosti dříve než v roce 2026, uvedla agentura AP.

Reklama

„Myslím, že náklady na autonomní dopravu budou tak nízké, že si ji můžete představit jako individualizovanou hromadnou dopravu,“ prohlásil Musk na akci v Los Angeles, kam dorazil v Cybercabu bez volantu a pedálů.

Musk upřesnil, že provoz Cybercabu bude časem stát 20 centů na míli (téměř tři koruny na kilometr) a nabíjení bude indukční, nevyžadující tedy zapojení do sítě. Auta se spoléhají na umělou inteligenci a kamery a nepotřebují další hardware jako konkurenční robotické vozy taxi. Tento přístup ale analytici označují za problematický, jak z technického, tak z regulačního hlediska.

Mikrobus Robovan má mít podle Tesly kapacitu dvacet míst. „Tohle budeme vyrábět a bude to vypadat takhle. Umíte si představit, že půjdete po ulici a tohle pojede proti vám?“ uvedl Musk vedle Robovanu. Tesla celou akci streamovala na síti X.

Autonomní mikrobus Tesla Robovan

Muskův plán je provozovat flotilu samořízených taxi Tesla, které si cestující přivolají prostřednictvím aplikace. Vydělávat na tom budou moci i samotní majitelé vozů Tesla, kteří budou moci nabídnout své vozy jako robotaxi v době, kdy je nebudou využívat.

Reklama

Málo informací

Investoři, kteří očekávali konkrétní údaje o tom, jak rychle Tesla dokáže rozjet výrobu robotaxi, zajistit schválení regulačními orgány a realizovat silný obchodní plán aby předběhla konkurenty jako Waymo ze skupiny Alphabet, ale zůstali zklamáni, upozornila agentura Reuters. „Všechno vypadá skvěle, ale nic moc z hlediska časových plánů, jsem akcionářem a jsem docela zklamaný,“ řekl obchodník firmy Triple D Trading Dennis Dick. „Myslím, že toho moc neřekl. Neposkytl mnoho informací,“ podotkl.

Elon Musk

S Elonem Muskem chodí dvacet bodyguardů a zdravotník. Skoro všude

Elon Musk si už deset let platí špičkovou ochranku, má i vlastní malou tajnou službu. Výdaje na osobní ochranu nejbohatšího člověka světa ale v poslední době rostou.

Přečíst článek

Od 5. dubna, kdy Tesla oznámila. že se dnes bude konat představení jejího „robotaxi“, vzrostly akcie společnosti o 45 procent, připomněl server listu Financial Times.

Tesla na akci předvedla také několik svých černobílých humanoidních robotů Optimus, které se prošli několik metrů od účastníků a poté předvedli taneční pohyby ve futuristicky vyhlížejícím altánu. Musk tvrdil, že roboti budou stát 28 tisíc až 30 tisíc dolarů a budou schopni mimo jiné například hlídat děti, sekat trávník nebo nosit nákupy.

Tesla začala prodávat svůj software nazývaný plné samořízení (FSD) před devíti lety. Existují však pochybnosti o jeho spolehlivosti. Systém vyžaduje neustálou pozornost řidiče a nyní ho prověřují regulátoři v USA v souvislosti s dvěma smrtelnými nehodami. Nové robotaxi počítá s tím, že bude plně autonomní, bez dohledu řidiče.

Škoda Enyaq

Němci rádi Enyaq. Elektromobil od Škody vládne prodejním žebříčkům

Nejprodávanějším elektromobilem v Německu byla v září Škoda Enyaq. Modelu české značky se prodalo 3406 vozů.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme