Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Musk prodal další akcie Tesly. Aby měl cash na akvizici Twitteru

Opening Tesla Factory Berlin Brandenburg
ČTK
 ČTK

Šéf Tesly Elon Musk prodal další balík akcií automobilky za čtyři miliardy dolarů (93,2 miliardy korun). Peníze využije na financování nedávno oznámené akvizice sociální sítě Twitter.

Podle prohlášení pro americkou Komisi pro burzy a cenné papíry prodal nejbohatší člověk planety Elon Musk v úterý a ve středu 4,4 miliony akcií Tesly, což odpovídá 2,6procentnímu podílu v automobilce.  Na twitteru pak oznámil, že žádné další prodeje akcií Tesly neplánuje.

Prodej se uskutečnil poté, co Musk uzavřel dohodu o koupi Twitteru za 44 miliard dolarů. V dohodě se přitom zavázal poskytnout vlastní kapitál ve výši 21 miliard dolarů. Prodej akcií Tesly by mu tak mohl pomoci financovat akvizici sociální sítě, uvedla agentura Reuters.

Musk je podle nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes nejbohatším člověkem na světě, hodnota jeho majetku se odhaduje na 268 miliard dolarů. Kromě Tesly vlastní podíl 43,61 procenta v nekótované společnosti SpaceX, jejíž hodnota se odhaduje na 100 miliard dolarů.

Jack Dorsey, šéf Twitteru

Muskovi se dostalo nejvyššího požehnání. Akvizici Twitteru podpořil jeho zakladatel Dorsey

Převzetí Twitteru nejbohatším mužem planety Elonem Muskem za 44 miliard dolarů (asi bilion korun) vyvolalo v mnohých nejistotu či přímo kritiku, co bude s populární sítí dál. Muskovi se však dostalo i jednoho zásadního „požehnání“ – přímo od zakladatele a bývalého šéfa Twitteru Jacka Dorseyho.

Přečíst článek

Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že Musk hledá partnery, kteří by snížili jeho kapitálový vklad od transakce. Podle zdroje není zdaleka jisté, zda se takový partner objeví.

Musk loni v listopadu a prosinci prodal akcie Tesly za celkem 16,4 miliardy dolarů. Před prodejem nechal uživatele sociální sítě Twitter hlasovat o tom, zda má prodat deset procent svých akcií Tesly, aby zaplatil vyšší daně, a slíbil, že se výsledku hlasování podřídí. Nynější prodej je první od té doby.

Někteří obchodníci vyjádřili tento týden obavy, že Musk možná nemá dostatek peněz na financování koupě Twitteru a mohl by od transakce odstoupit. Investoři se také obávají, že Musk bude muset prodat akcie Tesly, aby mohl financovat svůj kapitálový příspěvek k nabídce na převzetí. Akcie Tesly od 4. dubna, kdy Musk oznámil, že vlastní v Twitteru podíl devět procent, oslabily o téměř 20 procent.

Elon Musk

Musk hýří vtipy o tom, co koupí příště. Na Coca-Colu ale ani nejbohatší člověk na světě nemá

„Tak a teď si koupím Coca-Colu, abych do ní vrátil všechno, co do ní patří,“ zavtipkoval Elon Musk na svém účtu na Twitteru, který si za 44 miliard dolarů koupil. Na pořízení nápojářského giganta ale ani nejbohatšímu člověku na světě peníze stačit nebudou, upozorňuje agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Bývalý americký prezident Donald Trump

Lukáš Kovanda: Muskův „deal“ zvyšuje Trumpovy šance na návrat do Bílého domu

Šéf automobilky Tesla kupuje za 44 miliard dolarů sociální síť Twitter a hodlá ji stáhnout z burzy. Stažení z burzy mimo jiného znamená, že Musk se stane jednoznačným pánem Twitteru. Twitter se z korporace, jež musí vyvažovat zájmy svých jednotlivých akcionářů, a navíc ještě politické a jiné tlaky, stane podnikem jednoho muže. V uplynulé době přitom Musk několikrát naznačil, že není spokojený s tím, jak v rámci tohoto neustálého vyvažování dopadá to, co by mělo být Twitteru nejvlastnější, tedy samotná svoboda slova.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme