Musk vypustil do vesmíru desítky satelitů, na jednom pracovali i čeští středoškoláci
Z americké Kalifornie odstartovala raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX, která vyslala na oběžnou dráhu tři desítky satelitů. Jedním z nich je i družice LASARsat, kterou navrhli čeští středoškoláci a která má přispět k řešení problému kosmického smetí. Tato družice má umožnit výzkum a další vývoj nápadu českých studentů, jak za pomoci laseru na dálku opravit nefunkční družice.
Start vysílala společnost SpaceX na svých internetových stránkách a čeští studenti ho sledovali i osobně Vandenbergově vesmírné základně v Kalifornii.
Raketa vynesla do vesmíru tři desítky satelitů různých firem například pro sledování námořní, pozemní a letecké dopravy nebo k poskytování dat pro dlouhodobé předpovědi počasí. Jihokorejská vláda si u SpaceX v této misi objednala vynesení radarového satelitu se syntetickou aperturou (SAR).
Čeští studenti uspěli
Pětice českých středoškoláků v dubnu uspěla ve finále kategorie kosmonautika a letectví mezinárodní soutěže Conrad Challenge, kterou založila Nancy Conradová, manželka zesnulého Peta Conrada, třetího člověka na Měsíci. Finále se konalo v ústředí americké vesmírné agentury NASA v Houstonu.
Družice LASARsat umožní výzkum a další vývoj jejich vítězného nápadu, totiž jak za pomoci laseru na dálku opravit nefunkční družice, a snížit tak množství kosmického odpadu. Satelit má podobu kostky o hraně deseti centimetrů a je vybaven několik přístroji.
Dnešní mise, nazvaná Bandwagon-2, je druhou v programu Bandwagon. První start v rámci tohoto programu se odehrál letos v dubnu a vynesena při něm byla desítka družic pro různé zákazníky.
Evropská unie si uvědomila, že by se brzy mohla stát závislou na satelitní službě Starlink, patřící současnému nejbohatšímu muži světa Elonu Muskovi. Službu, která poskytuje internetové připojení, vyhledávají jednotlivci, celé země, ale i armády. A tak si i EU řekla, že je načase mít svůj vlastní systém. Udělala to však opět s křížkem po funuse.EU chce konkurovat Starlinku, jenže opět to dělá pozdě. Musk je napřed
Zprávy z firem
Americká společnost Google představila svůj nový kvantový čip, který podle ní dosáhl přelomových výsledků. V testech dokázal za pět minut vyřešit výpočetní úlohu, která by dnešním nejrychlejším počítačům zabrala více času, než kolik činí stáří vesmíru, uvedla firma. Čip podle ní zároveň dokáže výrazně omezit chybovost, která je jedním z největších problémů této technologie.Google představil přelomový kvantový čip Willow
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.