Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Muskův mozkový čip dostal třetí pacient

První pacient s čipem od Neuralinku dokáže myšlenkami ovládat kurzor, tvrdí Musk
ČTK
Jiří Frydlewicz
fry

Miliardář Elon Musk oznámil, že jeho společnost Neuralink úspěšně implantovala mozkový čip třetímu pacientovi.

Reklama

„Nyní máme tři lidi s impantovanými čipy Neuralink a vše běží tak jak má,“ uvedl Musk na sociální síti X v rámci streamovací akce a kterého citovala agentura Bloomberg. Miliardář dále uvedl, že v letošním roce firma plánuje dalších asi 20 až 30 implantátů.

Společnost Neuralink má v současné době dvě studie pro svá zařízení registrovaná u Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv v USA. První z nich - studie Prime - umožňuje ochrnutým pacientům ovládat externí zařízení, jako jsou počítače nebo chytré telefony, pomocí své mysli. Druhá studie, Convoy, je určena pro tři pacienty a umožňuje jim ovládat zařízení, jako jsou asistivní robotické paže.

Muskova společnost zaznamenala první úspěchy už loni. Tenhdy implantovala první mozkový čip pacientovi, který následně dokázal ovládat kurzor myši na obrazovce pomocí svých myšlenek. 

Neuralink svůj mozkový čip o velikosti mince vyvinul v roce 2022, známý je také jako implantát rozhraní mozek-počítač (BCI). Zařízení, které bylo testováno na zvířatech, podle společnosti umožňuje zaznamenávat a bezdrátově přenášet mozkové signály do aplikace, jež dekóduje, jak se člověk hodlá pohybovat. Dlouhodobým cílem je přitom například umožnit lidem s kvadruplegií, neboli ochrnutím všech čtyř končetin, ovládat zařízení myšlenkami.

Reklama

Na tomto konceptu neurovědci pracují po desetiletí. Už v roce 2004 voperovali američtí vědci ze společnosti Cyberkinetics mladému Američanovi do mozku čip, s jehož pomocí ovládal e-mail a hrál počítačové hry. Předloni zase skupina švýcarských vědců oznámila, že jejich systém zahrnující mozkové implantáty pomáhá ochrnutému muži chodit.

Osamění

Sociální izolace ohrožuje zdraví top manažerů, seniorů i dospívajících. Pomůže pilulka?

Osamělost a sociální izolace není „jenom“ pocit. Je to i stav, který v lidském těle zvyšuje hladinu nechtěných bílkovin, jež pak mohou vést k nebezpečným onemocněním. Tyto rizikové proteiny možná časem půjde z těla odstranit pomocí léků. Třeba zlepší naše zdraví. Ale osamělost neodstraní...

Přečíst článek

Donald Trump a Elon Musk

Elon Musk a jeho kamarádi zažili fantastický rok. Kdo všechno "políbil prsten"?

Technologický vizionář Elon Musk je nejen nejbohatším, ale i nejvlivnějším mužem světa. A svou moc již dokazuje. Kdo jsou ale další miliardáři, kteří na Trumpově prezidentování vydělají? 

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme