Hledají se „pokusní králíci“. Muskův Neuralink shání dobrovolníky, kterým vloží čip do mozku
Neurotechnologický startup Neuralink oznámil, že získal povolení k zahájení náboru pacientů pro svou první klinickou studii na lidech. Firma vyvinula mozkový implantát, který má pomoci pacientům s těžkým ochrnutím ovládat vnější technologie pomocí nervových signálů.
„Naším prvotním cílem našeho mozkového implantátu je poskytnout lidem možnost ovládat počítačový kurzor nebo klávesnici pouze pomocí myšlenek," napsal Neuralink v příspěvku na blogu, v němž také oznámil, že zahájí nábor pacientů pro svou první klinickou studii na lidech, k níž dostal souhlas od Úřadu pro kontrolu potravin (FDA) a léčiv letos v květnu.
Společnost Neuralink, která vyvíjí mozkové čipy, chce do půl roku zahájit klinické testy svého bezdrátového zařízení na lidech. S odvoláním na šéfa podniku Elona Muska o tom informovala agentura Reuters. Jednou z prvních funkcí, kterých Neuralink hodlá dosáhnout, je obnova zraku - podle Muska i u těch lidí, kteří se narodili slepí. Americký regulátor, bez jehož souhlasu se testy neobejdou, na žádost o komentář zatím neodpověděl.Čipy v mozku chce Musk už brzy testovat na lidech. Věří, že nevidomým vrátí zrak
Zprávy z firem
Pacienti, kteří se studie zúčastní, budou muset podstoupit invazivní operaci mozku. Neuralink vytváří mozkový implantát, který má pomoci lidem s těžkým ochrnutím ovládat vnější technologie pouze pomocí nervových signálů. To znamená, že pacienti s těžkými degenerativními onemocněními, jako je ALS, by nakonec mohli znovu získat schopnost komunikovat se svými blízkými pohybováním kurzorů a psaním na klávesnici pomocí mysli.
Společnost Neuralink je součástí nově vznikajícího odvětví rozhraní mozek-počítač (BCI), které se zaměřuje na systémy, jež dešifrují mozkové signály a převádějí je na příkazy pro externí technologie. Několik společností vyvinulo slibné systémy, které chtějí uvést na trh, ale Neuralink je v této oblasti asi nejznámějším, velkým dílem díky samotnému Muskovi, který je generálním ředitelem společností Tesla a SpaceX.
Do září se žádné jiné společnosti zabývající se BCI nepodařilo získat souhlas FDA ke klinické studii na lidech.
Můžeme mít přímo z mozku propojení s počítačem a internetem, takže bychom si mohli kdykoli „v hlavě“ vyhledat potřebné informace? Technika vyvíjená původně pro handicapované lidi něco takového zřejmě brzy dokáže i pro lidi zdravé.Implantát v mozku: šance nebo hrozba? Pro Muska příležitost, kterou tlačí kupředu
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.