Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Na Sokolovsku vznikne testovací polygon pro drony. Bude jediný v Evropě

Testovací polygon pro drony na Sokolovsku bude jediným v Česku i Evropě
iStock
 ČTK

Polygon pro testování bezpilotních leteckých systémů, který má vzniknout u Nového Sedla na Sokolovsku, bude svého druhu jediným v Evropě. Možnost testování samotných přístrojů, ale i jejich koordinace s dalšími druhy letecké dopravy, se zatím jinde neprovádí. Uvedl to při podpisu memoranda o společném postupu ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Na pozemcích Sokolovské uhelné, kde polygon vznikne, se pod něj podepsali i karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN), předseda Hospodářské komory (HKČR) Zdeněk Zajíček a předseda představenstva Sokolovské uhelné Jan Filip.

Unikátní prostor

„V České republice je celá řada výrobců bezpilotních leteckých prostředků, neboli dronů. Ale strádají tím, že nemají prostor, kde by to mohli testovat a rozvíjet svoje aktivity. A tohle je unikátní prostor, který by tak mohl sloužit a přilákat i pozornost výrobců z okolních států,“ uvedl Kupka.

Unikátní lokalita je to i podle ředitele Úřadu pro civilní letectví Davida Jágra. Jde o plochu, která je umístěna v neobydlené zóně dolového území, a tudíž nehrozí kontakt s obyvatelstvem. Plocha je navíc v dosahu karlovarského mezinárodního letiště a i vojenského újezdu Hradiště. Je tak možné na jediném místě zkoušet interakci hned tří druhů letecké dopravy, bezpilotní civilní, klasické letecké a armádní.

FOTOGALERIE: Výroba dronů na Ukrajině

Předseda HK ČR Zajíček vyzdvihnul to, že jde o projekt společného postupu státní správy a privátního sektoru. Nositelem projektu testovacího polygonu bude Sokolovská uhelná, která na základě doporučení leteckých úřadů vybuduje infrastrukturu pro testování a bude polygon provozovat.

Ministr dopravy, ale i Hospodářská komora a Karlovarský kraj ale vidí ve vybudování polygonu pro drony i další dlouhodobý přínos pro region. Pokud zde najdou místo pro testování technologické firmy, je velká šance, že na sebe navážou nejen místní dodavatele, ale vytvoří i potřebu dalších pracovníků, studentů, později vzdělaných odborníků. Podle hejtmana Kulhánka jde přesně o projekt, který zapadá do plánů kraje na postupný odklon od těžby a zpracování uhlí k jiným průmyslovým oborům, zejména k těm, které s sebou přinášejí vyšší přidanou hodnotu, řekl dnes.

Zbraně Rusů mají většinu součástek z Číny, ale i z USA

Kyjev: Zbraně Rusů mají většinu součástek z Číny, ale i z USA

Přibližně 60 procent zahraničních součástek nalezených v ruských zbraních na ukrajinském bojišti se do Ruska dostalo z Číny. Podle agentury Reuters to uvedl poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Vladyslav Vlasjuk.

Přečíst článek

Náměstek ředitele pro strategickou komunikaci Rudolf Akopian drží model ukrajinského FPV dronu "General Chereshnya"

Nová zbraň Ukrajinců na ruském území. Tamní cíle ničí „roje dronů“

Ukrajina jako první na světě zavedla technologii „roje dronů“ a za poslední rok se jí podařilo zničit nebo poškodit více než 200 cílů na ruském území. V publikovaném komentáři pro ukrajinskou verzi časopisu Forbes to napsal ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov. Ukrajina se už třetím rokem brání rozsáhlé ruské vojenské agresi.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme