Na Zbraslavi šly k zemi dva vysílače. Na jejich místě vyroste největší datové centrum v ČR

České Radiokomunikace postaví v Praze na Zbraslavi největší datové centrum v ČR. Investují do něj dvě miliardy korun.
Největší datové centrum v ČR bude stát v Praze na Zbraslavi na pozemku, kde Radiokomunikace dosud měly tři vysílače pro rozhlasové vysílání na středních vlnách. Už je ale nevyužívá. Dva zbývající tak dnes firma odstranila. Na místě to novinářům řekl generální ředitel společnosti Miloš Mastník.
Stavba datového centra s kapacitou 2080 serverových míst a příkonu přes 25 megawattů se kvůli průtahům při povolovacím řízení zhruba o rok zpozdila. „Pravděpodobně v květnu očekáváme územní rozhodnutí a v červenci stavební povolení. Pak vypíšeme tendr na zhotovitele a na začátku příštího roku začneme stavět,“ uvedl Mastník. Samotná výstavba by měla trvat devět až 12 měsíců.
Příprava demolice 84 metrů vysokých stožárů trvala několik dnů. K zemi šly po odstranění části kotevních lan bez použití výbušnin. Svou funkci vysílače podle Mastníka plnily několik desítek let.
Podívejte se, jak probíhala demolice vysílačů:
Půjde o sedmé datové centrum, které bude společnost provozovat. Dosud největší je objekt na pražském Žižkově s 500 serverovými místy, vedle toho mají České Radiokomunikace záložní datové centrum na Strahově a dále v Brně, Ostravě a Pardubicích. V rámci nedávné akvizice společnosti Cloud4com (C4C) firma získala od společnosti Aricoma Group i datové centrum Lužice.
Český miliardář Karel Komárek zvýšil své sázky v IT sektoru. Díky několikamiliardové akvizici německé softwarové společnosti Avenga se stal výrazným hráčem na poli digitální transformace Evropy.
Komárkova KKCG bude digitalizovat Evropu
Zprávy z firem
Velká datová centra provozuje v Česku například T-Mobile, O2, vshosting~ nebo Seznam.cz.
Firmu České Radiokomunikace v roce 2021 koupily od fondů Macquarie Asset Management fondy Cordiant Digital Infrastructure, obchodované na hlavním trhu londýnské burzy.
Společnost Google slíbila 25 milionů eur (631,4 miliardy korun) na pomoc lidem v Evropě, aby se naučili používat umělou inteligenci (AI). Program má pomoci lidem v Evropě rozvíjet jejich znalosti, dovednosti a sebedůvěru v oblasti AI, uvedla firma na svém blogu.
Google chce více naučit Evropany s umělou inteligencí, investuje obří balík peněz
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.