„Napravte chybné kroky“. Čína vyzvala Kanadu, aby zrušila cla na dovoz elektromobilů

Čínské ministerstvo obchodu se ohradilo proti clům, která se na dovoz elektromobilů a na dovoz ocelových a hliníkových produktů chystá od října zavést Kanada. Opatření naruší stabilitu dodavatelských řetězců a globální ekonomický systém, uvedl mluvčí ministerstva. Zároveň Kanadu vyzval, aby od cel ustoupila, informuje agentura Reuters.
„Čína naléhavě vyzývá Kanadu, aby okamžitě napravila své chybné kroky,“ řekl mluvčí. Peking také míní, že ochranářská opatření porušují pravidla mezinárodního obchodu.
Uvalení cel na dovoz elektromobilů a produktů z hliníku a oceli z Číny kanadský premiér Justin Trudeau oznámil v pondělí. Dovozní clo na elektromobily má činit 100 procent a na ocel a hliník 25 procent.
Do Kanady se teď z Číny dovážejí pouze elektromobily od amerického výrobce Tesla. Na jeho vozidla z továrny v Šanghaji se zatím vztahovalo šestiprocentní clo, uvedla minulý týden kanadská stanice CBC.
Ottawa v červenci vedla konzultace ohledně možné reakce na výrazný globální vzestup čínských výrobců elektromobilů. Kanadská média už v té době zmiňovala zavedení cel jako jednu z možností.
Robot, který se svými pohyby zřejmě nejvíc přiblížil člověku, by mohl pracovat v domácnosti a také pomoci v péči o nemocné a staré lidi.
Čínský humanoidní robot má stát tolik jako menší auto a chystá se do výroby
Zprávy z firem
Kanadská vicepremiérka Chrystia Freelandová v pondělí řekla, že Kanada bude jednat ve shodě se svými spojenci ve Spojených státech a v Evropské unii, protože Severní Amerika má integrovaný automobilový sektor. Prohlásila také, že vláda zajistí, aby se Kanada nestala dumpingovým odbytištěm pro nadměrnou nabídku z Číny.
Opatření, které Kanada zavádí, přichází po podobném kroku ze strany USA a EU. Evropská komise (EK) na začátku července uvalila na dovoz elektromobilů z Číny nad rámec běžných desetiprocentních cel prozatímní dodatečná cla až 37,6 procenta platná po dobu maximálně čtyř měsíců. Návrh konečných cel zveřejněný minulý týden předpokládá, že by měla maximální sazba činit 36,3 procenta.
Spojené státy v květnu oznámily zvýšení cel na dovoz elektromobilů z Číny z 25 na 100 procent. Zvýšily také cla na dovoz počítačových mikročipů, zdravotnických produktů, některých výrobků z oceli a hliníku a na další položky.
Čínská vláda schválila výstavbu 11 nových jaderných reaktorů, která si vyžádá investice minimálně za 220 miliard jüanů (zhruba 700 miliard korun). S odvoláním na čínská média o tom informoval německý list Handelsblatt.
Čína míří za prvenstvím v jaderné energetice. Jedenáct bloků postaví za pět let
Zprávy z firem
Americký prezident Joe Biden v březnu schválil přísně tajný strategický jaderný plán, který s ohledem na rozšiřování čínského jaderného arzenálu přeorientovává americkou strategii na odstrašení Pekingu, napsal dnes americký list The New York Times (NYT).
Přísně tajné. Biden schválil novou jadernou strategii, cílí na odstrašení Číny
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.