Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Národní muzeum zvažuje další budovu. Muzeum světa by se stalo součástí komplexu

Kolejiště má být částečně zastřešené a mohla by tak vzniknout další budova Národního muzea
Dušan Kütner / Newstream
 ČTK

Tým vytvořený vedením Národního muzea v Praze vytváří koncept multimediálního muzea světových kultur, které pracovně nazvali Muzeum světa - Museum Mundi. Mohlo by vzniknout v místě zastřešení kolejiště hlavního nádraží.

Investoři už před časem uvedli, že by tam měla vzniknout veřejně prospěšná budova. Zástupci Národního muzea už o plánech informovali ministerstvo kultury a začínají vyjednávání o podmínkách realizace projektu. V optimálním případě by se mohlo začít stavět do sedmi let. Uvedl to generální ředitel Národního muzea v Praze Michal Lukeš.

"V Praze pravděpodobně nevznikla muzejní novostavba od vzniku Národního technického muzea. Jestli chceme opravdu kvalitní muzeum se sbírkovými předměty a prezentovat inovativně svět, tak to ve stávajících prostorách neuděláme," řekl Lukeš. "Chceme nabídnout procházku životem ukazující, že lidé mají mnoho společných znaků jako narození, výchova a dětství, vztah k času a prostoru, domov a bydlení, obchod, medicína, zákon a právo, vláda, konflikt, pohřby a další. Až na tom bychom stavěli pestrost a rozdílnost. Heslem by bylo 'Jednota v pestrosti'. Hledáme cestu, jak lidskou civilizaci prezentovat neotřelým způsobem," dodal.

Náprstkovo muzeum nestačí

Sbírky světové kultury se v současné době nacházejí v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur, které však kapacitně plánům NM nestačí a v současné době procházejí rekonstrukcí. "Začali jsme promýšlet nový koncept, jak prezentovat sbírky světové kultury, a dospěli jsme k názoru, že v jeho prostorách vybudovat Muzeum světa není možné. Má návštěvnické limity a expozice se tam nevejdou. Tak si myslíme, že Česká republika by si zasloužila postavit novou stavbu," prohlásil Lukeš.

Pět let po Lagerfeldově smrti se prodává jeho pařížský byt

Futuristické bydlení v historickém srdci Paříže. Do dražby jde Lagerfeldův byt

Pět let po smrti německého módního návrháře Karla Lagerfelda bude v dražbě k mání jeho futuristický pařížský byt. Vyvolávací cena je 5,3 milionu eur (přes 134 milionů korun), informovala agentura AFP.

Přečíst článek

V muzeu již vznikl tým, který má za úkol vytvořit nový inovativní obsah zvažovaného Muzea světa. Je složený ze zástupců Náprstkova muzea, Karlovy univerzity, Akademie věd a spolupracuje také s etnologem, antropologem a vědeckým novinářem Martinem Rychlíkem. Pražský magistrát na konci června oznámil, že začne řešit změnu územního plánu, která v případě schválení umožní zastřešení kolejiště hlavního nádraží a výstavbu nad ním.

"Rádi představu nové budovy Národního muzea podpoříme. Prostor nad vinohradskými tunely je svou blízkostí k tzv. Muzejní oáze pro takovou stavbu opravdu vhodný, předpokládáme, že nepůjde jen o muzeum, ale o místo s velkým vzdělávacím potencionálem ve vztahu k široce chápanému vzdělávání mladé generace," sdělil pražský náměstek pro územní a strategický rozvoj Petr Hlaváček (STAN).

Centrální muzejní komplex

Žádost o změnu územního plánu podala společnost CR-City, ve které jsou zastoupeny mimo jiné České dráhy a Penta. Proti záměru na zasedání protestovali někteří obyvatelé, s pořízením změny nesouhlasí ani část městských zastupitelů.

"Myslíme si, že je to naprosto ideální místo pro naše plánované Muzeum světa. Rozšířila by se kapacita stávající budovy Národního muzea, které už někdy náporu návštěvníků nestačí. Muzeum světa by šlo také provozovat pro přednášky, filmové projekce a podobně. Vznikly by tři domy Národního muzea 19., 20. a 21. století s možností podzemního propojení. Měli bychom v nich témata příroda, historie a svět. Vyrostl by tak velký centrální muzejní komplex napojený na hlavní nádraží a metro," sdělil ředitel NM Lukeš. Podle něj se jedná o poslední možnost, jak mohou muzeum rozšířit na stávajícím území.

Španělské muzeum vystaví obraz, jehož autorem se ukázal být Caravaggio

Španělské muzeum vystaví obraz, jehož autorem se ukázal být Caravaggio

Madridské muzeum Prado vystaví obraz, jehož autorství odborná expertiza připsala italskému mistru Caravaggiovi. V dubnu 2022 španělské úřady zastavily dražbu díla, za jehož autora byl do té doby pokládán neznámý žák španělského malíře ze 17. století Josého de Ribery. Učinily tak po upozornění madridského muzea, že by se mohlo jednat o dílo Caravaggia.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Natáčení podcastu s Ondřejem Boháčem.

Šéf pražských plánovačů: Kdyby si v Praze nikdo nestěžoval, byl bych nervózní

Přečíst článek
Doporučujeme