Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Návrat spasitele? Do čela UBS kvůli převzetí Credit Suisse míří bývalý šéf Ermotti

Do čela největší švýcarské banky UBS Group se vrací bývalý ředitel Sergio Ermotti (62), aby řídil rozsáhlé převzetí banky Credit Suisse. Ermotti byl šéfem UBS již v letech 2011 až 2020.
profimedia.cz
 ČTK

Do čela největší švýcarské banky UBS Group se vrací bývalý ředitel Sergio Ermotti (62), aby řídil rozsáhlé převzetí banky Credit Suisse. UBS dnes oznámila, že Ermotti od 5. dubna nahradí současného generálního ředitele Ralpha Hamerse (57).

Reklama

Ermotti je v současnosti předsedou správní rady zajišťovny Swiss Re, šéfem UBS byl v letech 2011 až 2020. Překvapivé rozhodnutí banky má za cíl využít jeho zkušeností z doby po globální finanční krizi.

Akcie bank jsou nyní hop nebo trop investicí, říká analytik

Rostoucí úrokové sazby odhalují fatální nesoulady mezi aktivy a pasivy bank, pojišťoven a penzijních fondů. Příběhy britských penzijních fondů, Silicon Valley Bank a dalších ukazují, že vyšší sazby mohou znamenat riziko pro finanční sektor, namísto očekávaných zisků.

Přečíst článek

Hamers se ujal funkce v listopadu 2020. Podle sdělení banky souhlasil s odstoupením, protože je to v zájmu nového spojení, švýcarského finančního sektoru a země. Hamers neměl žádné zkušenosti s fúzemi a akvizicemi velkých společností a nyní stál před úkolem spojit dvě banky s aktivity 1,6 bilionu dolarů (35 bilionů korun), více než 120 tisíci zaměstnanci a složitou rozvahou.

Nejbližší úkol? Propustit tisíce lidí

„Správní rada přijala toto rozhodnutí s ohledem na nové úkoly a priority, kterým UBS čelí po oznámení akvizice," dodala UBS. Ermotti řekl, že se na integraci UBS a Credit Suisse těší. „Před námi je naléhavý a náročný úkol," uvedl. Jeho nejbližšími úkoly zřejmě bude propustit tisíce zaměstnanců, omezit činnost investičního bankovnictví v Credit Suisse a ujištit bohatou klientelu, že UBS zůstává nejlepším místem pro uložení jejich peněz.

Reklama

Je Deutsche Bank „další na odstřel“ po Credit Suisse? Akcie největší německé banky prudce padají

Je Deutsche Bank „další na odstřel“ po Credit Suisse? Akcie největší německé banky prudce padají

Akcie největší německé banky Deustche Bank dnes prudce padají, zatím o více než dvanáct procent, přičemž ovšem se propad prohlubuje. Deutsche Bank je rovněž vůbec nejvýznamnější investiční bankou v EU, která jako jediná z unie patří do první ligy světového investičního bankovnictví, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Hamers se 19. března nezúčastnil oznámení o převzetí Credit Suisse, transakce podpořené státními penězi a zárukami za více než 200 miliard švýcarských franků (4,7 bilionu korun), kterou připravila vláda, centrální banka a regulátoři. Následující den se tvářil bezradně, když popisoval konec Credit Suisse jako smutný den, který si nikdo nepřál, uvedla agentura Reuters. Hamers, který předtím působil v ING, byl při jmenování do čela UBS překvapivou volbou, protože měl jen malé zkušenosti s investičním bankovnictvím i správou majetku.

Ermotti před odchodem z čela UBS patřil mezi nejdéle sloužící bankovní ředitele v Evropě. V UBS získal uznání díky změně strategie po finanční krizi, kdy omezil investiční bankovnictví a naopak posílil divizi správy majetku bohatých klientů.

Vše o dění kolem UBS a Credit Suisse čtěte zde:

Zánik bankovního gigantu  Credit Suisse vyvolal otřesy na finančních trzích a zdá se, že zasadil i pořádnou ránu švýcarské pověsti stability a bezpečí.

„Finanční banánová republika.” Pověst Švýcarska se otřásá

Zánik bankovního gigantu Credit Suisse vyvolal otřesy na finančních trzích a zdá se, že zasadil i pořádnou ránu švýcarské pověsti stability a bezpečí. Způsob záchrany a převzetí UBS, angažmá švýcarských úřadů i regulátora přispěly k tomu, že reputace Švýcarska jako finančního centra je otřesená, píše CNBC.

Přečíst článek

ECB rázně zakročí, aby inflaci stlačila zpět ke dvěma procentům, říká prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeové

Lagardeová: ECB rázně zakročí, aby inflaci stlačila zpět ke dvěma procentům

Inflace v eurozóně je podle prezidentky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové stále příliš vysoká. ECB ale podle ní rázně zakročí, aby inflaci vrátila zpět ke dvěma procentům. Lagardeová to řekla ve středu na konferenci ve Frankfurtu nad Mohanem. Euro po jejích slovech zpevnilo.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Banka UBS

Krize zažehnána. UBS je od převzetí svého konkurenta Credit Suisse poprvé v zisku

Přečíst článek
Švýcarská banka Credit Suisse

Nejistota pro ekonomiku Švýcarska. Záchrana Credit Suisse jí přinesla nová rizika

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme