Návrat spasitele? Do čela UBS kvůli převzetí Credit Suisse míří bývalý šéf Ermotti

Do čela největší švýcarské banky UBS Group se vrací bývalý ředitel Sergio Ermotti (62), aby řídil rozsáhlé převzetí banky Credit Suisse. UBS dnes oznámila, že Ermotti od 5. dubna nahradí současného generálního ředitele Ralpha Hamerse (57).
Ermotti je v současnosti předsedou správní rady zajišťovny Swiss Re, šéfem UBS byl v letech 2011 až 2020. Překvapivé rozhodnutí banky má za cíl využít jeho zkušeností z doby po globální finanční krizi.
Rostoucí úrokové sazby odhalují fatální nesoulady mezi aktivy a pasivy bank, pojišťoven a penzijních fondů. Příběhy britských penzijních fondů, Silicon Valley Bank a dalších ukazují, že vyšší sazby mohou znamenat riziko pro finanční sektor, namísto očekávaných zisků.
Akcie bank jsou nyní hop nebo trop investicí, říká analytik
Názory
Hamers se ujal funkce v listopadu 2020. Podle sdělení banky souhlasil s odstoupením, protože je to v zájmu nového spojení, švýcarského finančního sektoru a země. Hamers neměl žádné zkušenosti s fúzemi a akvizicemi velkých společností a nyní stál před úkolem spojit dvě banky s aktivity 1,6 bilionu dolarů (35 bilionů korun), více než 120 tisíci zaměstnanci a složitou rozvahou.
Nejbližší úkol? Propustit tisíce lidí
„Správní rada přijala toto rozhodnutí s ohledem na nové úkoly a priority, kterým UBS čelí po oznámení akvizice," dodala UBS. Ermotti řekl, že se na integraci UBS a Credit Suisse těší. „Před námi je naléhavý a náročný úkol," uvedl. Jeho nejbližšími úkoly zřejmě bude propustit tisíce zaměstnanců, omezit činnost investičního bankovnictví v Credit Suisse a ujištit bohatou klientelu, že UBS zůstává nejlepším místem pro uložení jejich peněz.
Akcie největší německé banky Deustche Bank dnes prudce padají, zatím o více než dvanáct procent, přičemž ovšem se propad prohlubuje. Deutsche Bank je rovněž vůbec nejvýznamnější investiční bankou v EU, která jako jediná z unie patří do první ligy světového investičního bankovnictví, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Je Deutsche Bank „další na odstřel“ po Credit Suisse? Akcie největší německé banky prudce padají
Zprávy z firem
Hamers se 19. března nezúčastnil oznámení o převzetí Credit Suisse, transakce podpořené státními penězi a zárukami za více než 200 miliard švýcarských franků (4,7 bilionu korun), kterou připravila vláda, centrální banka a regulátoři. Následující den se tvářil bezradně, když popisoval konec Credit Suisse jako smutný den, který si nikdo nepřál, uvedla agentura Reuters. Hamers, který předtím působil v ING, byl při jmenování do čela UBS překvapivou volbou, protože měl jen malé zkušenosti s investičním bankovnictvím i správou majetku.
Ermotti před odchodem z čela UBS patřil mezi nejdéle sloužící bankovní ředitele v Evropě. V UBS získal uznání díky změně strategie po finanční krizi, kdy omezil investiční bankovnictví a naopak posílil divizi správy majetku bohatých klientů.
Vše o dění kolem UBS a Credit Suisse čtěte zde:
Zánik bankovního gigantu Credit Suisse vyvolal otřesy na finančních trzích a zdá se, že zasadil i pořádnou ránu švýcarské pověsti stability a bezpečí. Způsob záchrany a převzetí UBS, angažmá švýcarských úřadů i regulátora přispěly k tomu, že reputace Švýcarska jako finančního centra je otřesená, píše CNBC.
„Finanční banánová republika.” Pověst Švýcarska se otřásá
Money
Inflace v eurozóně je podle prezidentky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové stále příliš vysoká. ECB ale podle ní rázně zakročí, aby inflaci vrátila zpět ke dvěma procentům. Lagardeová to řekla ve středu na konferenci ve Frankfurtu nad Mohanem. Euro po jejích slovech zpevnilo.
Lagardeová: ECB rázně zakročí, aby inflaci stlačila zpět ke dvěma procentům
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.