Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Nechte práce a pojďte domů, přesvědčoval malý robot větší „bráchy“

Nechte práce a pojďte domů, přesvědčoval malý robot větší „bráchy“
repro Newstream.cz
 ČTK

Na záběrech ze showroomu ve městě Chang-čou na východě Číny je vidět malý robot jménem Erbai, který postupně přijíždí ke skupině vypnutých větších strojů a dává se s nimi do řeči.

Reklama

Na internetu se objevily záznamy z kamer, na kterých malý čínský robot přesvědčuje tucet větších strojů, aby přestaly pracovat a odjely s ním domů. Jednalo se o pokus, jestli se umělá inteligence dokáže chovat jako lidé, píše web The Economic Times. Záběry vyvolaly pobavení, ale také znepokojení z možných rizik umělé inteligence.

Jak vyzrát na umělou inteligenci? Poradí kniha Stanislava Šulce, autora newstream.cz

Nakladatelství Práh vydává knihu Umělá inteligence: Vítejte v nové realitě, v níž kmenový autor portálu newstream.cz Stanislav Šulc zachycuje postupný vývoj informačních technologií vrcholící současnou vlnou zájmu o takzvanou generativní umělou inteligenci. Kniha vychází dva roky po uvedení ChatuGPT pro veřejnost, které je považováno za zlomový okamžik v rozvoji nejen AI, ale technologií obecně.

Přečíst článek

Záběry pocházejí ze showroomu ve městě Chang-čou na východě Číny. Je na nich vidět malý robot jménem Erbai, který postupně přijíždí ke skupině vypnutých větších strojů a dává se s nimi do řeči. Jeden z robotů si stěžuje na to, že nikdy nepřestane pracovat, načež se ho Erbai zeptá, jestli nepůjde domů. Robot mu odvětí, že žádný domov nemá. „Tak pojď se mnou,“ řekne umělým hlasem Erbai a k oběma se postupně přidá desítka dalších robotů.

Po zveřejnění videa se objevily pochybnosti o jeho pravosti, výrobce robotů z Chang-čou ale odmítl, že by se jednalo o podvrh. Podle Sky News chtěli výzkumníci s pomocí malého robota zjistit schopnost strojů provádět lidskou interakci.

Reklama

Bezpečnostní mezera

Firma později odhalila, že Erbai využil bezpečnostní skulinu v systémech větších robotů, díky které převzal kontrolu nad jejich chováním. Robot podle ní nějak získal přístup k interním operačním protokolům robotů společnosti spolu s potřebnými oprávněními.

Úspěšný „únos“ vyvolal značné obavy ohledně bezpečnosti systémů umělé inteligence a potenciálních rizik spojených s jejími nezávislými schopnostmi. Pro robota je ale prakticky nemožné, aby sám zahájil konverzaci a unesl další svého druhu, uvedl mluvčí.

Když robot maluje. A sběratelé umění se předbíhají, kdo dá víc

Umělecká tvorba přestává být výsadou lidí, píše se nová éra v dějinách současného umění, do níž silně promlouvá umělá inteligence. Místo štětců jsou do akce povolány cloudové technologie. V aukci se nyní za velké peníze prodal obraz stvořený humanoidním robotem Ai-Da.

Přečíst článek

Vytvořte si tříměsíční plán, jak si hacknout život, radí nová kniha

V nové knize Biohacking najdou čtenáři informace k sestavení individuálního jídelníčku. Autorka Alžběta Shejbalová popisuje širokou škálu doplňků stravy a radí, jak si z nich vytvořit prospěšnou kombinaci.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Robotický pes nese plamenomet. Je to šílený úlet, nebo dálkový vypalovač trávy a ostraňovač sněhu?

Můžete si koupit robotického psa, z něhož šlehají opravdové plameny. Smysl to ale nedává

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme