Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nechtěné brněnské stříbro. Vlastník Zetoru chce prodat až půlku firmy

Nechtěné brněnské stříbro. Vlastník Zetoru chce prodat až půlku firmy
Profimedia
 ČTK

Zetor se topí v problémech. Někdejší brněnské stříbro se snaží vymanit ze ztráty nákladovou optimalizací. Vyrábět vlastní motory a převodovky v Brně bylo moc drahé, firma si je raději koupí a propustí dalších asi 100 lidí. Slovenský vlastník Zetoru hledá investora a je připraven odprodat mu i půlku firmy.

Brněnský Zetor nebude od roku 2025 vyrábět pro své traktory vlastní motory a převodovky. V rozhovoru v dnešním vydání Hospodářských novin (HN) to uvádí předseda představenstva firmy Martin Blaškovič. Zetor Tractors bude kupovat motory a převodovky z Německa a Itálie. Počet zaměstnanců firmy, který teď spolu s dceřinými firmami činí 399 lidí, se sníží asi o stovku. Vlastník Zetoru, slovenská skupina HTC Investments, také plánuje prodat až polovinu firmy. Nyní hledá investora. O úplném ukončení výroby v Brně se ale podle Blaškoviče neuvažuje.

V brněnské centrále se firma podle šéfa představenstva a hlavního akcionáře podniku soustředí na vývoj traktorů, a ne na řešení emisních norem pro motory. „Od ledna 2025 už proto Zetor nebude vyrábět traktory s vlastními motory a převodovkami,“ řekl deníku Blaškovič. „Nahradíme je motory z německého Deutze a převodovkami od německé ZF a italské firmy Carraro," dodal.

„Naše představa je, že v Brně bude mít Zetor vývoj, marketing, obchod a sestavování traktorů pro Evropu a USA," uvedl Blaškovič. Pro zbylé části světa je podle něj výroba v Česku příliš drahá. Podle strategie Zetoru do roku 2028, se chce firma vrátit na dříve tradiční trhy v Latinské Americe, Africe a Austrálii. „Na těchto trzích ale musíme jít s cenou dolů," řekl. Ukončením výroby motorů a převodovek a propuštěním části zaměstnanců ušetří podle něj podnik na nákladech přes 200 milionů korun ročně.

Od traktoru po obrněný vůz. Podívejte se, jak šel čas se značkou Zetor:

V Brně se traktory budou vyrábět i dál

Návrat na mimoevropské trhy je podle něj spojen s dceřinou indickou firmou Zetor India. „Materiálové náklady tvoří v Zetoru 86 procent ceny traktoru. A ty jsou v Indii až o třetinu levnější," uvedl. Spekulace o konci výroby v Brně a jejím převedení do Indie jsou však podle něj nesmyslné. „Traktory se v Brně budou vyrábět dál a budou nadále tvořit většinu provozního zisku Zetoru," doplnil.

V Indii má Zetor také společný podnik s tamním partnerem VST Tillers Tractors. Loni Zetor oznámil, že společně vyvinuly dva nové modely traktorů. Letos v říjnu už podle Blaškoviče v jihoindickém Hosuru začala sériová výroba traktorů VST Zetor. „Do konce roku vyrobíme prvních 300 traktorů, příští rok jich budou 2000," řekl HN.

Značka Zetor vznikla původně jako oddělení brněnské Zbrojovky v roce 1946. Po pádu komunistického režimu se podnik pohyboval na hraně existence. Z potíží se dostal až po roce 2002, kdy ho odkoupil současný majitel, bratislavská HTC Investments. Nyní podle Blaškoviče hledá HTC pro Zetor dalšího investora, mimo jiné kvůli rozšiřování výroby v Indii. „Během podzimu čekáme první reakce. Jsme připraveni prodat až polovinu firmy. Chceme ale v Zetoru zůstat," uvedl.

Firma Zetor Tractors loni zvýšila meziročně tržby o 4,9 procenta na 2,34 miliardy korun, ale skončila ve ztrátě po zdanění 102,9 milionu. V letošním roce podle Blaškoviče ztráta klesne. „Za letošek bude ztráta Zetoru asi 80 milionů korun, příští rok těžko předvídat. Už v roce 2025 by Zetor Tractors, tedy brněnská část, měla mít díky úsporám kladnou EBITDA (hrubý provozní zisk, pozn. red.) 189 milionů korun a v roce 2028 se chceme díky prodejům nových modelů dostat na 356 milionů," uvedl. „Pokud jde o Zetor India, tedy traktory pro tzv. neemisní trhy, tam v roce 2028 vychází EBITDA na 18 milionů korun. Ze společného podniku s VST Tractors by naše část EBITDA měla být 45 milionů," doplnil.

Brněnské stříbro opět v problémech. Zetor skončil v obří ztrátě

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors zakončil rok 2022 se ztrátou po zdanění 102,9 milionu korun. O rok dříve byla firma v zisku. Tržby společnosti loni vzrostly na 2,34 miliardy korun, tedy o 4,9 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme