Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Nechtěné brněnské stříbro. Vlastník Zetoru chce prodat až půlku firmy

Nechtěné brněnské stříbro. Vlastník Zetoru chce prodat až půlku firmy
Profimedia
 ČTK

Zetor se topí v problémech. Někdejší brněnské stříbro se snaží vymanit ze ztráty nákladovou optimalizací. Vyrábět vlastní motory a převodovky v Brně bylo moc drahé, firma si je raději koupí a propustí dalších asi 100 lidí. Slovenský vlastník Zetoru hledá investora a je připraven odprodat mu i půlku firmy.

Reklama

Brněnský Zetor nebude od roku 2025 vyrábět pro své traktory vlastní motory a převodovky. V rozhovoru v dnešním vydání Hospodářských novin (HN) to uvádí předseda představenstva firmy Martin Blaškovič. Zetor Tractors bude kupovat motory a převodovky z Německa a Itálie. Počet zaměstnanců firmy, který teď spolu s dceřinými firmami činí 399 lidí, se sníží asi o stovku. Vlastník Zetoru, slovenská skupina HTC Investments, také plánuje prodat až polovinu firmy. Nyní hledá investora. O úplném ukončení výroby v Brně se ale podle Blaškoviče neuvažuje.

V brněnské centrále se firma podle šéfa představenstva a hlavního akcionáře podniku soustředí na vývoj traktorů, a ne na řešení emisních norem pro motory. „Od ledna 2025 už proto Zetor nebude vyrábět traktory s vlastními motory a převodovkami,“ řekl deníku Blaškovič. „Nahradíme je motory z německého Deutze a převodovkami od německé ZF a italské firmy Carraro," dodal.

„Naše představa je, že v Brně bude mít Zetor vývoj, marketing, obchod a sestavování traktorů pro Evropu a USA," uvedl Blaškovič. Pro zbylé části světa je podle něj výroba v Česku příliš drahá. Podle strategie Zetoru do roku 2028, se chce firma vrátit na dříve tradiční trhy v Latinské Americe, Africe a Austrálii. „Na těchto trzích ale musíme jít s cenou dolů," řekl. Ukončením výroby motorů a převodovek a propuštěním části zaměstnanců ušetří podle něj podnik na nákladech přes 200 milionů korun ročně.

Od traktoru po obrněný vůz. Podívejte se, jak šel čas se značkou Zetor:

Reklama

V Brně se traktory budou vyrábět i dál

Návrat na mimoevropské trhy je podle něj spojen s dceřinou indickou firmou Zetor India. „Materiálové náklady tvoří v Zetoru 86 procent ceny traktoru. A ty jsou v Indii až o třetinu levnější," uvedl. Spekulace o konci výroby v Brně a jejím převedení do Indie jsou však podle něj nesmyslné. „Traktory se v Brně budou vyrábět dál a budou nadále tvořit většinu provozního zisku Zetoru," doplnil.

V Indii má Zetor také společný podnik s tamním partnerem VST Tillers Tractors. Loni Zetor oznámil, že společně vyvinuly dva nové modely traktorů. Letos v říjnu už podle Blaškoviče v jihoindickém Hosuru začala sériová výroba traktorů VST Zetor. „Do konce roku vyrobíme prvních 300 traktorů, příští rok jich budou 2000," řekl HN.

Značka Zetor vznikla původně jako oddělení brněnské Zbrojovky v roce 1946. Po pádu komunistického režimu se podnik pohyboval na hraně existence. Z potíží se dostal až po roce 2002, kdy ho odkoupil současný majitel, bratislavská HTC Investments. Nyní podle Blaškoviče hledá HTC pro Zetor dalšího investora, mimo jiné kvůli rozšiřování výroby v Indii. „Během podzimu čekáme první reakce. Jsme připraveni prodat až polovinu firmy. Chceme ale v Zetoru zůstat," uvedl.

Firma Zetor Tractors loni zvýšila meziročně tržby o 4,9 procenta na 2,34 miliardy korun, ale skončila ve ztrátě po zdanění 102,9 milionu. V letošním roce podle Blaškoviče ztráta klesne. „Za letošek bude ztráta Zetoru asi 80 milionů korun, příští rok těžko předvídat. Už v roce 2025 by Zetor Tractors, tedy brněnská část, měla mít díky úsporám kladnou EBITDA (hrubý provozní zisk, pozn. red.) 189 milionů korun a v roce 2028 se chceme díky prodejům nových modelů dostat na 356 milionů," uvedl. „Pokud jde o Zetor India, tedy traktory pro tzv. neemisní trhy, tam v roce 2028 vychází EBITDA na 18 milionů korun. Ze společného podniku s VST Tractors by naše část EBITDA měla být 45 milionů," doplnil.

Brněnské stříbro opět v problémech. Zetor skončil v obří ztrátě

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors zakončil rok 2022 se ztrátou po zdanění 102,9 milionu korun. O rok dříve byla firma v zisku. Tržby společnosti loni vzrostly na 2,34 miliardy korun, tedy o 4,9 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme