Nejsi očkovaný? Máš padáka! Firmy začínají propouštět své neočkované zaměstnance

Americká divize společnosti T-Mobile se připravuje propustit všechny své zaměstnance, kteří nejsou očkování proti covidu. Pokud si zaměstnanci nezajistí plné očkování do 2. dubna letošního roku, čeká je vyhazov. Zprávu přinesla agentura Bloomberg, která měla možnost nahlédnout do dokumentů z vnitřní komunikace firmy.
Opatření se týká všech zaměstnanců amerického T-Mobilu, kteří pravidelně nebo příležitostně dochází do kanceláří společnosti. Výjimky firma připouští ze zdravotních nebo náboženských důvodů. Americký T-Mobile je první větší společností, která se k takovému kroku uchyluje. Zaměstnává zhruba 75 tisíc lidí.
Jinde tlačí méně
Některé jiné společnosti se snaží na zaměstnance také tlačit, aby se nechali očkovat, avšak nezacházejí do krajnosti. Například American Express vykazuje neočkované zaměstnance k práci mimo kancelář, tedy k práci na distanční bázi, například formou „home office“.
Nelze tak s určitostí tvrdit, že americký T-Mobile nastoluje nový trend. Každopádně je zřejmé, že korporátní Amerika bude vůči neočkovaným stále nesmlouvavější. Stále nekompromisněji budou proti neočkovaným zjevně postupovat také evropské firmy.
Korporátní svět tak tlačí na vakcinaci, neboť vnímá, že s celosvětově zrychlující inflací a rostoucím zadlužením se omezují možnosti vládní pomoci ekonomikám za veřejné peníze při případných dalších lockdownech. Korporace tak logicky vakcinaci vnímají jako nejlepší možnost, jak si dobudoucna uchránit ziskovost svoji i svých akcionářů.
Podobná logika platí jak v Americe, tak v Evropě. Ostatně největším akcionářem amerického T-Mobilu je německý Deutsche Telekom, jenž vlastní takřka 47 procent akcií. Hlavním, takřka třetinovým akcionářem Deutsche Telekom je pak Německo, respektive německá vláda. Německo přímo ovládá takřka čtrnáct procent akcií Deutsche Telekom. Dalších sedmnáct procent kontroluje KfW, tedy německá státní investiční a rozvojová banka.
Lidi nechodí, nejezdí. Číšníci dříve pivo roznášeli, dnes jej rozvážejí. Taxikáři v lepším případě místo pasažérů vozí boxy s jídlem. Ekonomikou se táhne strach z inflace.
Hospodští i taxikáři mají těžký leden, třetině hrozí krach
Money
Stát vyplatil v programu Antivir téměř 50 miliard korun. Příjemci jsou celkem překvapiví, vedle automobilových gigantů třeba prodejci elektroniky, oděvů či moravská kasina.
Kdo shrábl covidové miliardy? Automobilky, e-shopy i kasina
Politika
Žádná injekce, žádná práce. To je heslo, které razí americký finanční gigant.
Neočkovaní mají smůlu. Americká Citi je vyhodí z práce
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.