Největší letošní vstup na burzu. Britský výrobce čipů Arm chce dosáhnout ocenění až 70 miliard dolarů
Britská společnost Arm, která navrhuje počítačové čipy, chce při vstupu na americký akciový trh Nasdaq dosáhnout ohodnocení 60 až 70 miliard dolarů (až 1,5 bilionu korun). S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. V letošním roce by tak mohlo jít o největší primární veřejnou nabídku akcií (IPO).
V prvním zářijovém týdnu začnou prezentace spojené se vstupem na burzu, cenu akcií firma stanoví týden poté. O vstup na akciový trh společnost Arm požádala u amerických regulačních úřadů letos v dubnu. Zdroje tehdy uvedly, že prodejem akcií chce firma získat osm až deset miliard dolarů. Začátkem tohoto roku firma odmítla výzvu britské vlády, aby vstoupila na burzu v Londýně.
Londýn dostal vale
Firmu Arm v roce 2016 koupila za 32 miliard dolarů japonská investiční skupina Softbank, která její akcie následně stáhla z londýnské burzy. V roce 2020 se Softbank dohodla, že firmu Arm prodá za 40 miliard dolarů americkému výrobci grafických čipů Nvidia. Vloni se však zúčastněné strany rozhodly transakci zrušit kvůli regulačním překážkám.
Softbank v důsledku zrušení transakce začala pracovat na uvedení akcií firmy Arm na burzu. Šéf Softbank Masajoši Son dříve naznačil, že japonský podnik si hodlá v britské firmě ponechat většinový podíl.
Návrhy společnosti Arm se používají u čipů, které vyrábí většina velkých světových polovodičových společností, včetně společností Intel, AMD, Nvidia či Qualcomm.
Problémy největší automobilky světa jsou vážnější, než si většina lidí umí představit. Kombinace změny trhu, inflace, proměn návyků spotřebitelů a neschopnost pružně reagovat může být pro Volkswagen smrtící koktejl, míní The Economist. Stávající automobilové jedničce tak dokonce může hrozit osud finského výrobce mobilních telefonů Nokia, který před lety nedokázal zachytit změnu a s tímto byznysem skončil. Jak velký problém by to znamenalo pro Německo?Čeká Volkswagen osud Nokie? Pro Německo by to byla katastrofa. A vlastně i pro Česko
Zprávy z firem
Britská společnost Arm umí vyrábět kvalitní čipy, které jsou přímou konkurencí největších firem světa. Podle informací agentury Bloomberg nyní zamíří na americkou burzu Nasdaq, čímž namíchla britskou vládu. Arm chce vstupem na burzu získat až deset miliard dolarů, což by z jejího primárního úpisu činilo pravděpodobně největší IPO letošního roku.Velká investiční příležitost? Na burzu míří výrobce čipů Arm. Zájem má Intel i další
Trhy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.