Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Němci oslovili Křetínského. Je jedním z uchazečů o převzetí energetické firmy Uniper

Křetínský je mezi zájemci o převzetí německé státní firmy Uniper
ČTK
 ČTK

Český miliardář Daniel Křetínský je jedním z uchazečů, které německá vláda oslovila ohledně zájmu o převzetí německé státní energetické firmy Uniper. Uvádějí to zdroje, na které se dnes odvolává agentura Reuters. Ve firmě, kterou musel Berlín v roce 2022 za evropské energetické krize zestátnit, má německá vláda podíl 99,12 procenta. Vláda zvažuje různé možnosti - od částečného až po úplný prodej podílu, tvrdí zdroje. Mluvčí německého ministerstva financí se ke zprávě Reuters odmítla vyjádřit, komentovat ji nechtěl ani mluvčí Křetínského skupiny EPH Daniel Častvaj.

Reklama

Hodnota Uniperu se nyní odhaduje na 19 miliard eur (479 miliard korun). Očekává se ale, že vláda podnik prodá se slevou. Případný prodej by se letos mohl stát jednou z největších transakcí v Evropě. Český energetický holding EPH, jehož většinovým vlastníkem je Křetínského investiční společnost EPCG, je „součástí procesu“, uvedl jeden ze zdrojů Reuters.

Za správu Uniperu je v Německu zodpovědné ministerstvo financí. Jeho mluvčí se dnes ale na vládní tiskové konferenci k dotazu ohledně zprávy agentury Reuters o Křetínském odmítla vyjádřit.

Křetínský loni získal 20procentní podíl v ocelářské divizi německé společnosti Thyssenkrupp. Jednání o získání dalšího, 30procentního podílu zatím zůstala neúspěšná. Český miliardář v Německu stále drží mimo jiné podíl v maloobchodní skupině Metro.

Agentura Reuters před několika dny informovala, že spolková vláda zvažuje úplný prodej Uniperu. Podle jejích zdrojů se poohlížela mimo jiné po kanadském správci aktiv Brookfield. Oslovena byla také norská energetická skupina Equinor a společnost Taqa z Abú Zabí. Úřady jakoukoli transakci pravděpodobně pečlivě prozkoumají vzhledem k významu společnosti Uniper pro dodávky energie v Německu, uvedly zdroje Reuters.

Reklama

Německá vláda podle webu Handelsblatt jakoukoli transakci pravděpodobně velmi pečlivě prověří, energetiku totiž považuje za takzvanou kritickou infrastrukturu. Uniper je největším provozovatelem zásobníků plynu v Německu a ročně dodává zhruba 200 terawatthodin plynu zhruba tisícovce zákazníků, mimo jiné velkým průmyslovým podnikům a odběratelům z řad německých měst a obcí. To odpovídá zhruba čtvrtině celkové spotřeby plynu v Německu v loňském roce.

V roce 2022 se Uniper dostal do existenčních potíží kvůli přerušení dodávek ruského plynu do Německa v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Z toho důvodu se firma, německá vláda a její většinový akcionář, kterým byla finská společnost Fortum, dohodli na podzim téhož roku na zestátnění Uniperu. Stabilizační balíček německou vládu přišel na 13,5 miliardy eur (nyní 340 miliard korun). Podle Handelsblattu se mezitím Uniper vrátil k miliardovým ziskům.

Evropská komise převzetí Uniperu schválila mimo jiné s podmínkou, že stát nejpozději do roku 2028 svůj podíl ve firmě sníží a nebude mít více než 25 procent. Navíc musí Uniper do konce příštího roku prodat část majetku, mimo jiné uhelnou elektrárnu Datteln 4 na západě Německa.

Hraniční předávací stanice plynu v Lanžhotě na Břeclavsku

Evropský průmysl to bude mít dál těžké, levnější plyn dá výhody USA

Zemní plyn je v USA pětkrát levnější než v EU, která se v rostoucí míře musí spoléhat na jeho námořní dodej. Za Trumpa se nůžky dále rozevřou, deindustrializace EU tak ještě zesílí.

Přečíst článek

Z natáčení podcastu s Petrem Paličkou

Umím si představit, že fotbalový stadion Sparty můžou nahradit byty, říká šéf realitní divize Křetínského EPH Petr Palička

Jakou strategii Petr Palička coby šéf realitní odnože koncernu EPH miliardáře Daniela Křetínského nastavuje? Které projekty se budou posouvat a které naopak prodávat? Jak to bude s fotbalovým stadionem Sparty na Letné nebo Palácem Bellevue na nábřeží? Poslechněte si další díl podcastu Realitní Club.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme