Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Němci přemýšlí, že zestátní svá aktiva ve firmě Rosněfť. Podkopete důvěru investorů, reagoval Peskov

Rafinerie společnosti Rosněfť v Německu
ČTK
 ČTK

Vláda v Berlíně zvažuje, že zestátní německá aktiva ruské ropné společnosti Rosněfť. S odkazem na právní zástupce ruské firmy v Německu o tom informovala agentura Reuters.

O chystaném kroku se v minulých dnech spekulovalo v médiích, německé ministerstvo hospodářství firmu o zamýšleném kroku informovalo v úterý. Podnik uvedl, že bude práva akcionářů bránit a mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že plány Německa na zabavení akcií Rosněfti podkopou důvěru investorů.

Německá vláda už převzala nad německými aktivitami Rosněfti kontrolu po ruské vojenské invazi na Ukrajinu před dvěma lety. Vláda v Berlíně dala pod kontrolu státu německé dceřiné společnosti Rosněfti v září 2022. Tyto podniky se na rafinérské kapacitě země podílejí přibližně 12 procenty. Správcovství, původně platné po dobu šesti měsíců, Berlín už dvakrát prodloužil, vypršet má nyní 10. března.

Země EU chtějí použít aktiva Ruské centrální banky na obnovu Ukrajiny

Shoda v EU. Peníze na obnovu Ukrajiny půjdou ze zmrazených aktiv Ruské centrální banky

Velvyslanci při EU se jednomyslně shodli na vyčlenění miliard eur z výnosů z aktiv Ruské centrální banky, zmrazených v Evropě. Jde o první krok v plánu na pomoc financování obnovy Ukrajiny po ruské invazi, informovala agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj z belgického předsednictví.

Přečíst článek

Vzhledem k tomu, že „bez dalšího zásahu státu hrozí, že Rosneft Deutschland nebude nadále schopna plnit své dodavatelské poslání“, vláda „v současné době zkoumá možnost vyvlastnění firmy Rosneft Deutschland“, uvedl zdroj agentury AFP blízký této záležitosti. Právní kancelář firmy pak dodala, že podle německého ministerstva vzhledem k pokračující invazi ruských vojsk na Ukrajinu není zřejmé, že by se situace mohla změnit.

Chystané vyvlastnění by podle advokátní kanceláře podniku bylo v Německu bezprecedentním opatřením a navždy by poškodilo bezpečnost investic v zemi. Podobně reagoval i Peskov. Zabavení akcií německé součásti ruského energetického šampiona bude podle něj mít negativní důsledky a podkope důvěru investorů a investiční atraktivitu Evropy.

Donald Trump v Bruselu

Lukáš Kovanda: Euro naši bezpečnost nezvýší, důležitější jsou vztahy s Trumpem

Pro českou bezpečnost mohou být brzy zásadní dvě věci: dobré vztahy s Trumpem a plnění závazků vůči NATO, píše ve svém komentáři hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Mezi německá aktiva Rosněfti patří rafinerie PCK ve Schwedtu na východě země, v níž má ruská skupina většinový podíl, konkrétně 54 procent. Podnik zásobuje ropou hlavní město Berlín a celý region v jeho okolí. V rafinerii MiRo v Karlsruhe a v rafinerii Bayernoil ve Vohburgu drží Rosněfť menšinový podíl spolu s dalšími velkými západními ropnými společnostmi.

Podle deníku Handelsblatt předvolala německá vláda zástupce Rosněfti na pohovor, což je formální krok před zamýšleným zestátněním. Konečné rozhodnutí zatím nepadlo.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

dolar

Týden tradera: Na trzích zavládl klid, vodu čeřili hlavně OPEC+, Němci a Shein

Přečíst článek
Doporučujeme