Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Němci v tísni? Hrozí nám problémy s dodávkami plynu, uvedl šéf RWE

Markus Krebber, generální ředitel společnosti RWE
ČTK
 ČTK

Německo musí urychlit výstavbu infrastruktury pro dovoz plynu, aby se vyhnulo omezení dodávek. Týdeníku WirtschaftsWoche to podle agentury Reuters řekl Markus Krebber, generální ředitel největší energetické společnosti v zemi RWE. Dodal, že riziko prudkého růstu cen energií nebylo zcela zažehnáno. Plyn pro evropský trh zatím dnes zlevňuje.

„V plynové soustavě nemáme žádnou rezervu,“ řekl Krebber listu WirtschaftsWoche. „Pokud nastane velmi chladná zima nebo dojde k přerušení dodávek, může to vést k velmi kritickým situacím - a v důsledku toho k nedostatku a výrazně vyšším cenám,“ dodal.

Plynové zásoby v Německu vstupují do topné sezony na rekordní úrovni 96,55 procenta. To představuje solidní základnu pro zimní období v nejvýznamnější evropské ekonomice a mnohem komfortnější pozici v porovnání se situací před rokem.

Eurobankovky

Češi chudnou. Stejně tak i Slováci. Obrat přijde až v příštím roce

Slovenská centrální banka (NBS) zhoršila odhad růstu ekonomiky Slovenska v příštím roce na 2,7 procenta, zatímco dosud očekávala zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) o 3,3 procenta. Naopak snížila výhled inflace, která by se v roce 2024 měla vrátit na jednocifernou hodnotu, nadále by ale byla vyšší než v minulosti.

Přečíst článek

V roce 2022 se Německo snažilo narychlo naplnit své zásobníky plynu poté, co bývalý klíčový dodavatel Rusko zastavilo dodávky prostřednictvím plynovodu Nord Stream, což vyvolalo obavy, že si domácnosti nebudou moct v zimě dostatečně zatopit. Kromě toho Berlín prosazoval výstavbu terminálů na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) jako alternativního zdroje dodávek, což jsou podle Krebbera snahy, které mají zásadní význam pro zajištění bezpečnosti dodávek.

Do doby, než budou k dispozici pevné terminály, Německo využívá plovoucí skladovací jednotky zpětného zplynování (FSRU), které mají pomoci nahradit dodávky ruského plynu. Tři jednotky FSRU jsou činné v přístavech Wilhelmshaven, Brunsbüttel a Lubmin poté, co Německo zajistilo jejich pronájem a připojení na pevninu. Ve Wilhelmshavenu, Mukranu a Stade mají na letošní zimu přibýt další lodě. Krebber uvedl, že existuje riziko zpoždění a pro Berlín je klíčové, aby pokračoval v plánovaném rozšiřování infrastruktury LNG.

Větrníky na Tachovsku

Dva biliony eur zbaví Evropu závislosti na fosilních palivech, tvrdí studie

Evropa by mohla opustit fosilní paliva a vybudovat soběstačný energetický sektor, pokud by do roku 2040 investovala zhruba dva biliony eur (téměř 49 bilionů korun) do obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární a větrné elektrárny. Tvrdí to podle agentury Reuters studie, jejímž hlavním autorem je Postupimský institut pro výzkum dopadů klimatu.

Přečíst článek

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesá kvůli vysoké úrovni evropských zásob, vysokým norským dodávkám, silnému toku LNG a mírnému počasí.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility v Nizozemsku ztrácela krátce před 13:00 středoevropského letního času přes dvě procenta a nacházela se pod 38 eury (zhruba 930 korun) za megawatthodinu.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme