Němci vyšetřují, zda Apple nezneužívá svého tržního postavení

Německý antimonopolní úřad začal vyšetřovat, zda americký výrobce elektroniky Apple nezneužívá svého dominantního postavení na trhu. Jde o podobné vyšetřování, jaké v minulých měsících zahájil i s dalšími technologickými giganty, a sice s americkými podniky Facebook, Amazon a Google.
„Klíčovým bodem při vyšetřování bude úloha on-line obchodu App Store, protože ten dává Applu v mnoha případech vliv na aktivity třetích stran,” upozornil šéf antimonopolního úřadu Andreas Mundt. Apple v reakci na to uvedl, že jeho obchod s aplikacemi dává německým developerům všech velikostí stejné příležitosti.
Úřad může nyní využít nové právní úpravy, která v Německu začala platit a která je namířena právě proti velkým digitálním firmám. Zkoumat bude zejména to, zda Apple nemá zásadní vliv na více trzích.
„Na základě tohoto prvního kroku chce úřad v případném dalším řízení podrobněji posoudit konkrétní praktiky společnosti Apple. V tomto ohledu již úřad obdržel několik stížností, které se týkají potenciálně protikonkurenčních praktik,” oznámil úřad, který sídlí v Bonnu.
Evropská komise (EK) začala vyšetřovat, zda americká internetová společnost Facebook nezneužívá svého postavení na reklamním trhu. Komisi především zajímá, jak Facebook nakládá s daty zadavatelů reklamy a zda získané informace pak nezneužívá k tomu, aby jim konkuroval na trzích, kde sám působí. Komise jako příklad zmiňuje inzeráty uživatelů na nákup a prodej zboží přes Facebook Marketplace. Podobné vyšetřování zahájila i Británie.
Brusel i Londýn vyšetřují Facebook kvůli reklamě. Hrozí mu pokuta až 180 miliard
Zprávy z firem
Antimonopolní úřad sdělil, že jedna stížnost mu přišla od sdružení firem z reklamního a mediálního sektoru a týkala se toho, jak Apple se zavedením svého operačního systému iOS 14.5 omezuje sledování uživatelů. Stížnosti obsahují zejména to, že Apple sám sebe zvýhodňuje, když na přístroje nechává předinstalovat své vlastní aplikace, upozornil německý úřad.
„Rádi s antimonopolním úřadem probereme náš přístup a těšíme se na otevřený dialog o jeho obavách,” reagoval Apple.
Z porušování antimonopolních zákonů firmu na konci dubna obvinila také Evropská komise (EK). Ta Applu zaslala seznam námitek a požaduje, aby firma vysvětlila, jakým způsobem uplatňuje pravidla ve svém on-line obchodě App Store.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.