Německo se předběžně dohodlo na podmínkách znárodnění Uniperu

Znárodnění plynárenské firmy Uniper nabývá reálnějších obrysů. Německá vláda se měla předběžně dohodnout s finskou společností Fortrum na odkupu podílu. Zdroje z vládního prostředí uvádí, že převzetí Uniperu vyjde Německo na více než 30 miliard eur.
Německo se chystá odkoupit od finské firmy Fortum její podíl v plynárenské firmě Uniper, která je v zemi největším dovozcem ruského plynu, a vložit do Uniperu dalších osm miliard eur (197,2 miliardy korun). Uvedla to firma Uniper, která tak reagovala na předchozí zprávu agentury Bloomberg, podle které se německé vláda dohodla s Uniperem a jeho finskou mateřskou společností Fortum na znárodnění a dohoda by mohla být oznámena ještě tento týden. Uniper však dodal, že konečná dohoda nebyla ještě uzavřena.
Německá vláda převezme ve společnosti Uniper zhruba 30procentní podíl, aby zabránila jejímu úpadku. Firmato uvedla po jednání se zástupci vlády. Uniper je v Německu největším dovozcem ruského plynu, kvůli prudkému růstu cen a omezení dodávek suroviny z Ruska se však ocitl v existenčních potížích a stal se zatím největší obětí současné krize na trhu s energiemi v Evropě.
Německá vláda napumpuje do Uniperu miliardy a převezme v něm 30procentní podíl
Zprávy z firem
Uniper uvedl, že finanční injekce od vlády má přijít prostřednictvím navýšení kapitálu upsaného pouze německou vládou. Tato investice zvýší celkový balík půjček a vlastního kapitálu použitého doposud ke stabilizaci Uniperu, na nejméně 29 miliard eur. Server Business Insider s odvoláním na vládní zdroje napsal, že převzetí Uniperu by mělo vládu stát více než 30 miliard eur.
Německé ministerstvo hospodářství se ke zprávě nevyjádřilo. Mluvčí uvedl, že až budou jednání dokončena, dá vědět. Podle některých zdrojů se vláda chystá zveřejnit detaily dohody ve středu. Společnost Fortum uvedla, že dohoda bude zahrnovat „vrácení finančních prostředků, které Fortum poskytla firmě Uniper” a které vyčíslila na osm miliard eur.
Firma Uniper se dostala do existenčních problémů kvůli omezení dodávek ruského plynu a zdražení této energetické suroviny. V červenci požádala německou vládu o pomoc. Společnost tehdy uvedla, že je potřeba zastavit kumulaci ztrát a zajistit likviditu. Německá vláda následně oznámila, že ve společnosti Uniper převezme zhruba 30procentní podíl, aby zabránila jejímu úpadku.
Německá energetická společnost Uniper, která je největším odběratelem ruského plynu v Německu, požádala vládu v Berlíně o stabilizační pomoc. Společnost, která se dostala do potíží kvůli nedostatku plynu a jeho prudce rostoucím cenám, navrhuje kapitálová opatření, aby vláda mohla do podniku vstoupit. Uniper chce také přenášet cenovou zátěž plně na zákazníky. Cílem je zastavit kumulaci ztrát a zajistit firmě likviditu.
Uniper žádá německou vládu o pomoc. Nedopustíme, aby zkrachoval, vzkazuje ministr
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.