Nikdo nebude používat naše drony k boji, vzkázal čínský výrobce a stáhl se z Ruska

Čínská společnost DJI, která je největším výrobcem bezpilotních letadel na světě, přerušuje aktivity v Rusku a na Ukrajině. Firma je jedním z mála čínských podniků, který se tak rozhodl kvůli válce na Ukrajině, informoval web televize Al-Džazíra. Společnost v úterý na svém webu uvedla, že přehodnocuje požadavky na dodržování předpisů po sporech o svou roli ve válce na Ukrajině.
Společnost DJI sídlí v Šen-čenu a byla založena v Hongkongu v roce 2006. Na burze se s jejími akciemi neobchoduje.
Firma uvedla, že o dočasném pozastavení aktivit informovala své zákazníky, partnery a další zúčastněné strany. Ředitel korporátní komunikace DJI pro Severní Ameriku Adam Lisberg televizi Al-Džazíra řekl, že společnost kroky podniká ne proto, aby učinila prohlášení o jakékoli zemi, ale aby učinila prohlášení o svých zásadách. DJI podle něj odmítá jakékoli použití svých dronů ke způsobování škod.
„Dočasně pozastavujeme prodej v těchto zemích, abychom zajistili, že nikdo nebude používat naše drony v boji,“ dodal Lisberg.
Válečný střet Ruska a Ukrajiny odstartoval i boj v západním světě mezi firmami pronajímajícími letadla do Ruska a pojišťovnami. Rusko po invazi zabavilo asi 400 zahraničních letounů pořízených ruskými subjekty na leasing. Firmy se nyní domáhají zaplacení miliard dolarů za stroje, o které přišly. Pojišťovny se brání, že je ještě brzo na to spočítat výši pojistného plnění, píše agentura Bloomberg.
Na Západě zuří boj o stovky letadel zabavených v Rusku, ve vzduchu létají miliardy dolarů
Money
Oznámení firmy přichází poté, co společnost minulý měsíc popřela tvrzení, že předávala ukrajinské vojenské informace do Ruska, připomíná Al-Džazíra. DJI minulý týden zopakovala, že její výrobky jsou určeny pro čistě civilní použití, přičemž její partneři souhlasí s tím, že výrobky nebudou prodávat „zákazníkům, kteří je jasně plánují použít pro vojenské účely, nebo pomohou upravit naše produkty pro vojenské použití“.
Ukrajinská armáda v bojích hojně využívala drony DJI k průzkumu. Záběry z bojiště naznačují, že také Rusko nasazuje drony od DJI, píše Al-Džazíra.
„DJI je čínská, státem podporovaná společnost, ale chce být vnímána jako neutrální globální výrobce,“ citovala Al-Džazíra analytika společnosti IPVM Charlese Rolleta. „Myslím, že DJI je neuvěřitelně znepokojena tím, že bude vnímána jako agent Pekingu,“ dodal.
Firma ale podle Rolleta Ukrajinu konkrétně nepodpořila. „Takže tímto způsobem jsou také v souladu s postojem čínské vlády. A když se podíváte na jejich prohlášení, je to velmi stručné. Používají slovo ‚nepřátelství‘ spíše než válka nebo invaze,“ dodal Rollet.
Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV ke konci ledna ukončil činnost v Rusku, kde se svými drony poskytoval služby v civilní oblasti. Důvodem je sankční režim EU vůči Rusku, kvůli kterému firma nemůže získat novou exportní licenci potřebnou pro provoz svých bezpilotních letounů v Ruské federaci.
Česká firma Primoco se musí stáhnout z Ruska. Přijde tak o miliony
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.