Nikl do baterií Tesly bude automobilka nakupovat od Australanů
Tesla se dohodla na dodávkách niklu do svých baterií s australským těžařem BHP Group. Akcie australské společnosti si v reakci na oznámení připsaly přes tři procenta.
Největší světová těžařská společnost BHP Group v dnešním prohlášení uvedla, že důl Nickel West v australském spolkovém státě Západní Austrálie bude Tesle dodávat nikl, klíčovou surovinu, která se používá v bateriích elektromobilů. „Odhaduje se, že poptávka po niklu do baterií v následujícím desetiletí vzroste o více než 500 procent,” uvedla v prohlášení s ohledem na rostoucí světovou poptávku po elektromobilech obchodní ředitelka BHP Vandita Pantová.
Akcie podniku si v reakci na toto oznámení připsaly na australské burze přes 3,1 procenta.
Firma nyní většinu svých tržeb generuje z produkce železné rudy, která se používá převážně k výrobě oceli. Z divize zaměřené na produkci niklu pochází jen jedno procento tržeb.
Prášek za desítky miliard ročně
Ačkoli nebyla uvedena žádná konkrétní částka transakce, Tesla podle agentury Reuters v červnu zveřejnila odhad, že za australské suroviny do baterií utratí více než jednu miliardu dolarů (21,7 miliardy korun) ročně.
Svět jde vstříc zelené mobilitě. Poptávka po fosilních palivech v silniční dopravě začne klesat o čtyři roky dřív, než se původně čekalo, díky rozmachu elektromobilů.Vrchol poptávky po benzinu a naftě pro silniční dopravu nastane už v roce 2027
Zprávy z firem
Díky niklu jsou baterie energeticky silnější, takže automobily mohou na jedno nabití ujet delší vzdálenost.
Společnost BHP se zavázala snížit emise uhlíku do roku 2030 o 30 procent oproti úrovni z roku 2020 a dlouhodobým cílem je dosáhnout do roku 2050 nulových provozních emisí. Ve spolupráci se zákazníky se snaží snížit emise z ocelářského průmyslu, který patří k největším znečišťovatelům na světě.
Dříve v tomto týdnu agentura Bloomberg uvedla, že australský podnik zvažuje že se zbaví aktivit v oblasti ropy a plynu, jejichž hodnota by mohla činit více než 15 miliard dolarů (zhruba 325,6 miliard korun).
Těžařský gigant BHP zvažuje, že se zbaví aktivit v oblasti ropy a plynu. V budoucnu už by za ně kvůli opatřením na ochranu klimatu nemusel dostat tak dobrou cenu. Ropný exit. Těžařský gigant BHP zvažuje prodej energetických aktivit
Zprávy z firem
Prodej nových aut na benzínový či dieselový pohon bude možná v Evropské unii od roku 2035 prakticky vyloučen.Evropský boj za klima nedělá starost jen automobilkám
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.