Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Automobilky Nissan a Honda ukončily jednání o zvažované fúzi

Nissan a Honda ukončily rozhovory o zvažované fúzi
ČTK
 ČTK

Japonské automobilky Nissan a Honda ukončily rozhovory o zvažované fúzi, díky níž mohla vzniknout automobilová skupina v hodnotě 60 miliard dolarů (1,4 bilionu korun).

Automobilky nicméně avizovaly, že budou i nadále spolupracovat na elektromobilech. Jednání podle zdroje agentury Reuters komplikovaly rozdílné názory na podobu spolupráce, zejména návrh Hondy, aby se Nissan stal její dceřinou společností.

Neakceptovatelné podmínky Hondy

Nissan se nikdy plně nezotavil z let krize a chaosu, jež vyvolalo zatčení a sesazení bývalého generálního ředitele společnosti Carlose Ghosna v roce 2018, píše Reuters. Jedním z akcionářů společnosti je také francouzský výrobce automobilů Renault, který dnes uvedl, že podmínky Hondy byly neakceptovatelné.

Součástí jednání byla i firma Mitsubishi, která je menším partnerem Nissanu. „Do budoucna budou tyto tři společnosti spolupracovat v rámci strategického partnerství zaměřeného na éru inteligentních a elektrifikovaných vozidel,“ uvedly automobilky.

Agentura Bloomberg už dříve upozornila, že se Nissan chystal jednání s Hondou ukončit a hledá nového partnera. Podle zdrojů agentury měl nový partner Nissanu ideálně pocházet z technologického sektoru a sídlit ve Spojených státech. Přestože Nissanu celosvětově klesá odbyt, zůstává Severní Amerika jeho nejdůležitějším trhem. Širší přechod směrem k elektrifikaci a k automatizaci nutí všechny automobilky hledat spojence z technologicky vyspělých odvětví.

Automobilky oznámily zahájení rozhovorů o fúzi koncem loňského roku, jejich spojením by býval vznikl třetí největší výrobce automobilů na světě za konkurenty Toyota a Volkswagen. Odstoupení od spolupráce s Hondou je pro Nissan velkým hazardem, napsal Bloomberg. Připomněl také, že zastaralá produktová řada nutí Nissan k výrazným slevám, což poškozuje jeho hospodářské výsledky.

EU

Trumpova cla jsou iracionální, Evropu však mohou motivovat k rušení bariér, píší Němci

S americkým prezidentem Donaldem Trumpem se o obchodu jedná obtížně, protože je jeho ekonomické myšlení v mnoha ohledech iracionální, píše v komentáři německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). To by však podle autora nemělo Evropskou unii odradit, aby v nové situaci viděla příležitost a začala s odbouráváním vlastních celních bariér.

Přečíst článek

Dron společnosti Primoco

Airbus a Primoco tvoří dokonalý špionážní tým. Řídí jej umělá inteligence

Letový test společnost Airbus ukázal, jak lze její zpravodajský software využít k autonomnímu řízení skupiny bezpilotních letounů. Díky tomu mohou operátoři na zemi nebo piloti v letadlech s posádkou řídit několik dronů současně a zbavit se tak náročných úkolů, jako je sledování a kontrola rozsáhlých oblastí. Díky tomu se mohou lépe soustředit na hlavní cíle mise.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme