Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Nová funkce umožní AI ovládat počítač za uživatele

Sam Altman, výkonný ředitel americké firmy OpenAI
ČTK
 ČTK

Americká společnost OpenAI připravuje k uvedení na trh nový produkt s prvky umělé inteligence (AI), pro který zatím používá interní kódové označením „Operator“ (operátor). Nový nástroj by měl umět ovládat počítač místo uživatele a vykonávat za něj různé úkony, například rezervaci letenek nebo psaní programovacího kódu. S odvoláním na dva zdroje z OpenAI to uvedla agentura Bloomberg.

Reklama

Před nedávnem podobnou funkci představila společnost Anthropic, která ji integrovala do svého modelu Claude 3.5 Sonnet.

Podle jednoho ze zdrojů Bloombergu vedení na středeční interní poradě pro vývojáře uvedlo, že chce nástroj zveřejnit v lednu jako náhled v testovací fázi. Přístupný by měl být prostřednictvím aplikačního programovacího rozhraní OpenAI pro vývojáře.

Jak vyzrát na umělou inteligenci? Poradí kniha Stanislava Šulce, autora newstream.cz

Nakladatelství Práh vydává knihu Umělá inteligence: Vítejte v nové realitě, v níž kmenový autor portálu newstream.cz Stanislav Šulc zachycuje postupný vývoj informačních technologií vrcholící současnou vlnou zájmu o takzvanou generativní umělou inteligenci. Kniha vychází dva roky po uvedení ChatuGPT pro veřejnost, které je považováno za zlomový okamžik v rozvoji nejen AI, ale technologií obecně.

Přečíst článek

OpenAI podle tří informovaných lidí pracuje na několika výzkumných projektech souvisejících s tímto typem nástrojů. Nejblíže dokončení je univerzální nástroj, který bude vykonávat úkoly ve webovém prohlížeči, uvedl jeden ze zdrojů Bloombergu.

Reklama

Šéf OpenAI Sam Altman v říjnu naznačil přechod na takzvané agenty v odpovědi na otázku v relaci Zeptejte se mě na cokoliv (Ask Me Anything) na serveru Reddit. „Budeme mít lepší a lepší modely,“ napsal. „Já si ale myslím, že to, co bude působit jako další obrovský průlom, budou agenti,“ dodal.

Společnost OpenAI, jejímž předním investorem je softwarový gigant Microsoft, předloni v listopadu zpřístupnila veřejnosti velký jazykový model ChatGPT. Systém si rychle získal popularitu a výrazně přispěl k vlně zájmu veřejnosti, médií a investorů o AI.

Když robot maluje. A sběratelé umění se předbíhají, kdo dá víc

Umělecká tvorba přestává být výsadou lidí, píše se nová éra v dějinách současného umění, do níž silně promlouvá umělá inteligence. Místo štětců jsou do akce povolány cloudové technologie. V aukci se nyní za velké peníze prodal obraz stvořený humanoidním robotem Ai-Da.

Přečíst článek

Od té doby firma představila několik nových modelů, například GPT-4o nebo GPT o1-mini, které vždy nabízejí nové funkce, schopnosti, případně lepší paměť a větší kapacitu. Aktuálně je například možné do modelu nahrávat vlastní dokumenty i obrázky, které GPT dokáže dál analyzovat a vycházet z nich při plnění dalších úkolů.

V září firma dokončila nové kolo financování, v rámci kterého získala od investorů 6,6 miliardy dolarů (zhruba 158 miliard korun). Transakce pak celou firmu OpenAI ohodnotila na 157 miliard dolarů (téměř 3,8 bilionu korun).

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme