Nová zbraň Ukrajinců na ruském území. Tamní cíle ničí „roje dronů“
Ukrajina jako první na světě zavedla technologii „roje dronů“ a za poslední rok se jí podařilo zničit nebo poškodit více než 200 cílů na ruském území. V publikovaném komentáři pro ukrajinskou verzi časopisu Forbes to napsal ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov. Ukrajina se už třetím rokem brání rozsáhlé ruské vojenské agresi.
„Jsou mezi nimi řídící stanoviště, letiště, lodě, systémy protivzdušné obrany a místa, kde se nachází ruský vojenský personál. Přinutili jsme nepřítele přemístit svá letadla na letiště vzdálená 250 kilometrů od hranic,“ uvedl Umerov s odkazem na místa, která podle něj Ukrajinci zasáhli pomocí bezpilotních strojů.
FOTOGALERIE: Podívejte se na výrobu ukrajinských FPV dronů „General Chereshnya“
Až sto dronů najednou
Ukrajina v posledních měsících navýšila počet rozsáhlých vzdušných útoků na ruské území. Při několika nedávných úderech použila najednou více než 100 bezpilotních letounů, píše server The Kyiv Independent a připomíná útok u města Toropec v Tverské oblasti, kde ukrajinské drony podle tajné služby SBU minulý týden zasáhly rozsáhlý sklad zbraní.
Umerov dále napsal, že po řadě ukrajinských útoků se stáhly ruské lodě z poloostrova Krym, který Rusové v rozporu s mezinárodním právem anektovali už v roce 2014. „Bez plnohodnotné flotily jsme za poslední rok zničili deset ruských hladinových plavidel/člunů a jednu ponorku,“ podotkl. Ukrajina používá v Černém moři při útocích na ruské lodi také bezpilotní plavidla s výbušninami.
Ukrajinské bezpilotní letouny dnes překonávají vzdálenost přes 1000 kilometrů a dosahují Murmanska nebo Povolží, přičemž ničí mimo jiné ruské ropné rafinerie, píše Umerov v textu, kde vyzvedává ukrajinské vojenské úspěchy za rok jeho působení v čele resortu obrany. Forbes uvedl, že dal ministrovi příležitost svou práci obhájit poté, co ho někteří členové ukrajinské občanské společnosti zkritizovali v článku, kde jeho úřad nazvali „ministerstvem chaosu“.
Rusko neprovede testy jaderných zbraní, pokud se k nim neuchýlí Washington, prohlásil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Učinil tak v době, kdy se objevily spekulace, že by Kreml mohl upustit od postsovětského moratoria na jaderné testy, zatímco západní země zvažují, zda povolí Kyjevu, aby jejich zbraněmi mohl udeřit na území Ruska, podotkla agentura Reuters.Kreml se opět vyjádřil k použití jaderných zbraní. Záleží prý na USA
Politika
Umerov připomíná ukrajinskou ofenzívu v ruské Kurské oblasti, zastavení ruského útoku na severu Charkovské oblasti či budování ukrajinského obranného sektoru. „Dnes je každá druhá munice na frontě vyrobena na Ukrajině. Zatímco v roce 2023 činil podíl ukrajinské munice 18 procent, v roce 2024 se zvýšil na 41 procent,“ dodal ministr.
Rusko zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu v únoru 2022. Ukrajinci vpád ruských vojsk do své země zčásti odrazili a některá svá území dobyli zpět. Rusové ale části ukrajinských regionů na východě a jihu země nadále okupují a boje pokračují. Na začátku srpna ukrajinská armáda pronikla do ruské Kurské oblasti a obsadila část ruského území. Nyní tam Ukrajinci čelí protiútoku ruských jednotek a Moskva v uplynulých dnech uváděla, že dobyla řadu obcí zpět. Rusové také nadále tlačí na frontě na východě Ukrajiny.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.