Nový Klondike pro elektromobily. Kia v americké Georgii investuje další miliardy

Jihokorejská automobilka Kia investuje více než 200 milionů dolarů (4,3 miliardy korun) do rozšíření závodu v americkém státě Georgia, ve kterém chce montovat elektromobily. V příštím roce zde hodlá zahájit výrobu svého elektrického sportovně-užitkového vozu EV9, oznámila automobilka.
V závodě má vzniknout zhruba 200 pracovních míst. Závod v současnosti vyrábí 340 tisíc vozů ročně a v roce 2021 měl 2700 zaměstnanců. Vůz EV9 bude prvním elektromobilem automobilky Kia montovaným v Severní Americe. Montáž v Severní Americe je podmínkou pro to, aby vozidla měla nárok na daňové úlevy na nákup elektromobilu v USA ve výši až 7500 dolarů (162 tisíc korun).
Georgie láká čím dál více
Stát Georgia v poslední době přilákal řadu investic do elektromobilů a baterií. Guvernér Brian Kemp uvedl, že od roku 2020 investice činí více než 22,7 miliardy dolarů a v dodavatelském řetězci elektromobilů vzniklo přes 28 400 pracovních míst.
Vláda schválila dohodu s obcemi v sousedství připravované průmyslové zóny pro výrobu baterií pro elektromobily v lokalitě Líně na Plzeňsku. Dohoda zmenšuje plochu areálu takzvané gigafactory a slibuje investice do kompenzačních opatření pro obce, řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Umístění gigafactory v lokalitě na Plzeňsku zvažuje německá automobilka Volkswagen.
Špatná zpráva pro Volkswagen. Areál pro gigafactory u Plzně bude násobně menší
Politika
Mimo jiné výrobce elektromobilů Rivian Automotive staví v Georgii závod za pět miliard dolarů a firmy Hyundai Motor Group a SK On v prosinci oznámily, že ve státě postaví nový závod na výrobu baterií, který bude zásobovat americké montážní závody jihokorejských automobilek. Hyundai a SK chtějí zahájit provoz v roce 2025. Investice by podle odhadů mohla činit čtyři až pět miliard dolarů a vzniknout by mohlo 3500 pracovních míst.
Sama automobilka Hyundai v říjnu zahájila v Georgii výstavbu závodu na elektromobily a baterie. Investice činí 5,54 miliardy dolarů. Firma SK Innovation otevřela loni v lednu závod na výrobu baterií za 2,6 miliardy dolarů, který vyrábí baterie pro elektromobil Ford F-150, upozornila agentura Reuters.
Trefit dno bývá cílem investorů, ačkoli to je nemožné. Trefit dno akcií Tesly však zase tak složité nebylo. A kdo nakoupil akcie slavného výrobce elektromobilů letos v lednu, sklízí nyní zisk kolem 150 procent. Důvody? Tady jsou.
Analýza: Zázračných 150 procent. Jak Tesla dokázala za půl roku vydělat investorům tolik?
Trhy
Další dva velcí čínští výrobci baterií pro elektromobily brzy oznámí investice v Maďarsku. Řekl to maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó. Velcí čínští výrobci baterií přicházejí do Maďarska kvůli přítomnosti německých automobilek, uvedla agentura MTI.
Orbánovo Maďarsko je magnetem pro Čínu. Investice chystají další dva výrobci autobaterií
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.