Nvidia má čelit antimonopolnímu vyšetřování kvůli čipům pro AI

Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat firmu na výrobu čipů Nvidia, a to po stížnostech konkurentů na možné zneužívání dominantího postavení na trhu při prodeji čipů pro umělou inteligenci (AI). Informoval o tom server The Information. Nvidia má pod kontrolou zhruba 80 procent trhu s čipy pro AI, píše agentura Reuters.
Ministerstvo podle zdrojů zkoumá, zda Nvidia tlačila poskytovatele cloudových služeb k nákupu více produktů. Zjišťuje rovněž, zda firma neúčtuje zákazníkům vyšší ceny za síťová zařízení v případě, že chtějí kupovat čipy pro AI od konkurenčních firem, jako je například Advanced Micro Devices (AMD) a Intel.
Společnost Nvidia se ke zprávě serveru The Information přímo nevyjádřila. Uvedla nicméně, že poskytne regulačním úřadům veškeré informace, které budou požadovat. Dodala, že soupeří s konkurenty na základě desítek let investic a inovací, svědomitě dodržuje všechny zákony a zajišťuje, aby si zákazníci mohli vybrat řešení, které je pro ně nejlepší.
Nvidia v poslední době těží z prudkého růstu zájmu o umělou inteligenci. Firma v květnu oznámila, že její čistý zisk se v prvním finančním čtvrtletí do konce dubna více než zesedminásobil na 14,88 miliardy dolarů (téměř 350 miliard Kč) z 2,04 miliardy dolarů před rokem. Její čtvrtletní tržby se více než ztrojnásobily na rekordních 26,04 miliardy dolarů.
Aktuální výsledková sezona naznačuje, že po necelých dvou letech od startu ChatuGPT se miliardová investiční jízda spojená s umělou inteligencí vyčerpává. Nejvíc na to zatím doplatil Microsoft, který však spolu s výrobcem čipů Nvidia patřil k největším vítězům první vlny AI. Další fáze vývoje umělé inteligence však může přinést nové výzvy i problémy. A také nové vítěze.
AI přestává být zlatým teletem investorů. Přichází éra vystřízlivění a problémů
Money
Americký výrobce čipů Nvidia se díky pokračujícímu růstu ceny svých akcií stal nejhodnotnější firmou na světě.
Dva se perou, třetí se směje. Nvidia je nejhodnotnější firmou, sesadila Apple i Microsoft
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.