Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nvidia se dere do nejelitnějšího klubu na Wall Street

Nvidia
Nvidia

Akcie výrobce čipů Nvidia v průběhu čtvrtečního obchodování předvádějí neskutečnou jízdu, když přidávají více než 25 procent. Pátá nejhodnotnější americká společnost tak přešlapuje před dveřmi do toho nejelitnějšího klubu na Wall Street, klubu bilionových firem. Ten má zatím čtyři členy, společnosti Apple, Microsoft, Alphabet a Amazon. Nvidii do bilionové tržní hodnoty chybí už jen nějakých 50 tisíc dolarů.

Americká společnost Nvidia by se mohla stát prvním výrobcem čipů s tržní hodnotou bilion dolarů (22 bilionů korun). Firma zveřejnila skvělý výhled a její akcie ve čtvrtek přidávají zhruba 25 procent. Podle agentury Reuters trhy zatím nedocenily potenciál, jaký má pro podnik umělá inteligence.

Akcie Nvidie přidaly od začátku roku 166 procent. Firma by ve čtvrtek mohla vykázat největší jednodenní nárůst hodnoty akcií v historii amerického podnikového sektoru.

Akcie výrobce čipů Nvidia raketově rostou

Rekordní růst na burze. Nvidia ztučněla o 200 miliard za den

Výrobce čipů a grafických karet oznámil výsledky ve středu večer a držitelé jeho akcií se od té chvíle nestačí divit. Objednávky akcií jsou natolik vysoké, že si akcie v předobchodní fázi polepšily již o 30 procent. Hodnota firmy tak poskočila o více než 200 miliard, což se doposud žádné jiné firmě na americké burze nestalo.

Přečíst článek

Nvidia, pátá nejhodnotnější americká společnost, uvedla, že ve druhém čtvrtletí očekává růst tržeb více než 50 procent nad průměrným odhadem Wall Street. Dodala, že ve druhém pololetí bude mít větší nabídku čipů pro umělou inteligenci, aby uspokojila prudký nárůst poptávky. Společnost dodává čipy používané k napájení ChatGPT a mnoha podobných služeb.

Hodnotnější než Amazon?

Růst akcií Nvidie podnítil zisky dalších výrobců čipů a firem zaměřených na umělou inteligenci. Rostou akciové trhy v Evropě, které navázaly na zisky japonských akcií. Ve Spojených státech vykazují velké technologické společnosti jako Alphabet, Microsoft a AMD zisky tři až deset procent.

Analytici spěchají zvyšovat cílovou cenu Nvidie. Ta se letos v průměru více než zdvojnásobila. Nejvýše - na 600 dolarů - cenu odhadují společnosti Rosenblatt Securities a HSBC. Nvidia by podle nich měla hodnotu 1,48 bilionu USD, což je více než Amazon, tedy aktuálně čtvrtá nejhodnotnější americká společnost.

Land Rover, ilustrační foto

Výrobce čipů onsemi zvažuje investici dvou miliard dolarů. Česko je ve hře

Americký producent polovodičů ON Semiconductor Corporation (onsemi) zvažuje investici dvě miliardy dolarů (zhruba 44 miliard korun) do rozšíření výroby čipů z karbidu křemíku. Tyto polovodiče se využívají pro prodloužení dojezdu elektromobilů. Firma se podle agentury Reuters rozhoduje mezi Spojenými státy, Českem a Koreou.

Přečíst článek

Makléřka: Microsoft i Google zvyšují své sázky na umělou inteligenci

Nebývalou pozornost a obrovskou vlnu zájmu na sebe strhl nový webový nástroj umělé inteligence ChatGPT vyvíjený neziskovou organizací OpenAI. Od svého listopadového uvedení již přilákal miliony uživatelů a jeho dokonalost překvapila i odbornou veřejnost. A technologičtí giganti Google a Microsoft mají zase o čem přemýšlet, píše ve svém komentáři makléřka z J&T Tereza Jalůvková.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

DeepSeek

Lukáš Kovanda: Číňané udeřili v oblasti AI. DeepSeek může otřást plány Trumpa i Zuckerberga

Přečíst článek
Doporučujeme