Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nvidia spustí v USA výrobu superpočítačů pro AI

Nvidia spustí v USA výrobu superpočítačů pro AI
iStock
 ČTK

Společnost Nvidia hodlá v příštích čtyřech letech vyrobit ve Spojených státech servery pro umělou inteligenci za 500 miliard dolarů (11,1 bilionu korun) s pomocí svých partnerů, jako jsou firmy TSMC, Foxconn a Wistron. Bude to poprvé, kdy se superpočítače firmy budou vyrábět v USA, uvedla Nvidia. Je tak další americkou technologickou firmou, která podpořila snahu administrativy Donalda Trumpa o místní výrobu, napsala agentura Reuters.

Podle oznámení bude firma vyrábět své čipy Blakwell pro AI v továrně firmy TSMC v Arizoně a chystá se podílet na výrobě superpočítačů v Texasu, kde její partneři Foxconn a Wistron postaví nové závody. Provoz závodů v Texasu by měl naplno odstartovat v příštích 12 až 15 měsících. Výroba čipů a superpočítačů podle Nvidie vytvoří v příštích desetiletích v USA stovky tisíc pracovních míst.

Většina procesorů firmy Nvidia se nyní vyrábí na Tchaj-wanu. Oznámeným krokem se firma připojuje k řadě technologických firem, které se zavázaly vrátit výrobu zpět do USA v souvislosti s hrozbami vysokých cel, která Trump avizoval a nyní je postupně zavádí

Datové centrum Google v Eemshavenu v Nizozemsku

Žízeň umělé inteligence po energii nezmizí. Má ji uhasit jádro

Zrození chatbotu ChatGPT od americké společnosti OpenAI a nástup dalších modelů umělé inteligence přinesly obrovská očekávání ohledně rozvoje jaderné energetiky. Právě jádro má výrazně pomáhat „hasit rostoucí žízeň“ AI po energii. Příchod čínského „energeticky úsporného“ DeepSeeku pak logicky znamenal šok nejen pro dodavatele výkonných čipů jako Nvidia, ale také třeba pro developery atomových reaktorů příští generace.

Přečíst článek

„Je nepravděpodobné, že by Nvidia přesunula jakoukoliv výrobu do USA, kdyby nebylo tlaku ze strany Trumpovy administrativy,“ uvedl analytik společnosti D.A. Davidson Gil Luria. „Číslo půl bilionu je pravděpodobně nadsázka, stejně jako když Apple slíbil půl bilionu.“

Apple investuje v USA

Apple, který montuje většinu svých iPhonů v Číně, v únoru oznámil, že v příštích čtyřech letech investuje v USA půl bilionu dolarů. Investice zahrnuje továrnu v Texasu na servery pro AI.

Oznámení Nvidie přišlo jen několik hodin poté, co Spojené státy oznámily, že vyňaly elektroniku, jako jsou chytré telefony a čipy, ze svých recipročních cel, včetně cel na dovoz zboží z Číny. Trumpova administrativa ale uvedla, že tento týden oznámí nová cla na dovoz čipů a některé další elektroniky. Výjimky naznačují, že si vláda stále více uvědomuje, jaké problémy by cla mohla způsobit spotřebitelům unaveným inflací, ale také rychle se rozvíjejícímu odvětví AI, které spoléhá na technologie a výrobní nástroje související s čipy z Tchaj-wanu a Číny.

Tým českých vědců získal bronz ve světové soutěži autonomních dronů

Tým českých vědců získal bronzovou medaili ve světové soutěži autonomních dronů v Abú Zabí. Do finále se přes kvalifikace probojoval ve všech čtyřech disciplínách a třetí se umístil v závodě, v němž šlo o dosažení maximální rychlosti autonomního letu.

Přečíst článek

„Když přidáme výrobu v Americe, pomůže nám to lépe uspokojit neuvěřitelnou a rostoucí poptávku po čipech a superpočítačích pro AI, posílíme tím náš dodavatelský řetězec a zvýšíme naši odolnost,“ uvedl generální ředitel Nvidie Jensen Huang.

„Důvodem, proč to udělali, jsou volby 5. listopadu a věc zvaná cla,“ řekl k oznámení Nvidie na dnešní tiskové konferenci v Bílém domě Trump.

Huang v březnu uvedl, že Nvidia nevidí krátkodobý dopad vyšších amerických cel, v dlouhodobém horizontu ale plánuje přesunout výrobu do USA. Neposkytl k tomu ale žádný časový plán.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme